Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Sık Sorulan Sorular
Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler için ücret karşılığı çalışabileceği iş imkânları var mıdır?
Kısmi Zamanlı Çalışma imkânı vardır. Ayrıntılı bilgiye http://sksdb.mehmetakif.edu.tr internet adresinden Yönergeler Kısmından, Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Usul ve Esasları Yönergesine ulaşabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde burs imkânı var mı? Nasıl faydalanırım?
TEV Bursu: Öğrenciler her yıl Ekim ayı içerisinde http://www.tev.org.tr. internet adresinden başvuru yapabilmektedir.

Yemek Bursu: Ayrıntılı bilgiye http://sksdb.mehmetakif.edu.tr internet adresinden Yönergeler Kısmından, Öğle Yemeği Yardımı Yönergesine ulaşabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde sosyal ve kültürel imkânlar nelerdir? Nasıl faydalanırım?
Yemekhane: Merkez yemekhanemiz ve ilçelerde bulunan okul yemekhanelerinde yemek hizmeti sunulmaktadır.

Barınma: Burdur merkez de 2250 kişilik ve Bucak ilçemizde 500 kişilik kız ve erkek öğrenciler için Kredi Yurtlar Kurumu bulunmakta olup Burdur merkez ve ilçelerinde öğrencilere hizmet veren özel pansiyonlar ve apart evler bulunmaktadır.

Topluluklar: Üniversitemizde öğrenci topluluklarının faaliyet alanları çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Müzik Topluluğundan, Halk Oyunları Topluluğuna, Türkçe Topluluğundan, Matematik Topluluğuna gibi çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren topluluklarımız, hem kampüs içi hem de kampüs dışı etkinlikler düzenlemektedirler. Ayrıca ayrıntılı bilgiye http://sksdb.mehmetakif.edu.tr internet adresinden Yönergeler Kısmından, Öğrenci Toplulukları Yönergesine ulaşabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde ne tür sportif faaliyetlerde bulunabilirim, üniversite takımlarında oynamak için ne yapmam lazım?
Üniversitemiz Merkez Kampüsünde bulunan Spor Alanları Koordinatörlüğüne bağlı Kapalı Spor Salonu, Çadır Spor Salonu, Spor ve Sağlık Merkezi, Tenis Kortları, Açık Basketbol ve Voleybol Sahaları, Suni Çim Saha ve İstiklal Yerleşkemizde bulunan Kapalı Yüzme Havuzumuz her türlü sportif etkinlik yapma imkânı sağlamaktadır.

Türkiye Üniversite Sporları Tarafından Düzenlenen (Atletizm, Badminton, Bilek Güreşi, Güreş, Boks, Halk Oyunları, Hentbol, Kros, Muay Thai, Salon Futbolu (Bay-Bayan), Satranç, Taekwondo, Tenis ve Türkiye Basketbol Federasyonu, Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türkiye Masa Tenisi Federasyonu tarafından Ünilig olarak düzenlenen müsabakalara katılmaktadır. Üniversite Takımlarına katılmak isteyen öğrencilerimiz ayrıntılı bilgiye http://sksdb.mehmetakif.edu.tr internet adresinden duyurular kısmından takip edebilirler.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde sağlık merkezi var mı? Varsa ne gibi hizmetler sunulmaktadır?
Kampüs içerisinde öğrencilerimiz ve personelimizin yararlanabileceği aile hekimliği bulunmaktadır. Ayrıca, ilk müdahaleler için Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde görevli hemşirelerimiz bulunmaktadır.

Kütüphane

Kütüphaneye kimler üye olabilir?
Üniversitemize kayıtlı öğrenciler ve tüm personel üye olabilir.

Kütüphaneye üyelik için gerekli belgeler nelerdir?
Öğrenci kimlik kartı ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile üyelik formunun doldurulması gerekmektedir. Akademik ve idari personel ise kimlik kartlarının fotokopisi ile üye olabilirler.

Her yıl yeniden üye olmam gerekiyor mu?
Güncellemeniz gerekmemektedir.

Aradığımız kitapları kütüphanede nasıl bulabiliriz?
Kütüphanemizin ikinci katında bulunan danışma bölümündeki görevli personel tarafından tarama yapılmaktadır. Ayrıca üniversitemizin web sayfasından kütüphane linkini tıklayarak kitap tarama butonu kullanılarak kitap taraması yapılabilir.

Üyeler kütüphaneden ne tür kitaplar ödünç alabilir?
Danışma kaynakları dışındaki tüm kaynaklar ödünç verilir.

Dergiler ödünç alınabilir mi?
Fakülte dergileri ve süreli yayınlar cilt bütünlüğü sağlandıktan sonra ciltlenerek hizmete sunulmasından sonra ödünç verilir. Cilt Bütünlüğü yoksa ödünç verilmez.

Ansiklopedi ve sözlükler ödünç alınabilir mi?
Ansiklopediler, sözlükler, dergiler ve sınava hazırlık kitapları ödünç verilmez.

CD, VCD vb. ödünç alınabilir mi?
Saatlik ödünç verme formu doldurulup, öğrenci kimliği eklenerek ödünç verilir.

Ödünç alınmış bir kitabı kendi adıma ayırttırabilir miyim?
Evet ayırtabilirsiniz. Ayırtma işlemini yapmak için aşağıdaki işlemleri okuyunuz.
Kütüphane web sayfasından kitap tarama alanına giriniz. Sağ üst köşede yer alan “Oturum Aç” butonunu tıklayınız. Üye kodu ve şifre girilip özel oturum açınız.(Üye kodu ve şifre ile ilgili bilgiyi kütüphane personelinden alabilirsiniz.) Katalog tarama ile aranılan kitap tarama ekranına getirilir, ekrana gelen eser tıklanır. Sağ üst köşede beliren “Ayırt” butonu tıklanır. Açılan bilgi ekranında Daha önceden ayırtılmış ise öncelik sırasına göre listelenmiş olur. Ayırtılmış kitap kütüphaneye geldiğinde ayıran öğrenciye mail gönderilmektedir. Ayırtılma süresinde alınmayan kitabın ayırtma işlemi iptal edilir. Ayırtma işlemini Ayırttıklarım butonunu tıklayıp daha sonra kırmızı renkteki butonu tıklayarak iptal edebilirsiniz.

Ödünç aldığım kitabın süresini uzatabilir miyim?
Öğrencilerin aldığı kitap başkası tarafından ayırtılmamış ve bu kitabın iade süresi geçmemiş ise kendi adınıza açmış olduğunuz tarama oturumundan veya kitap getirilerek bir kez uzatılabilir. Ayırtılmış ise kitabın süresinin uzatılması ancak kütüphane personeli tarafından yapılabilir. Akademik ve idari personel ile yüksek lisans öğrencileri aynı şekilde iki kez uzatabilir.

Ödünç alma-iade işlemleri nerede ve nasıl yapılmaktadır?
Ödünç alma ve iade işlemleri kütüphanemiz giriş katındaki bölüm bankosundan öğrenciler için öğrenci kimliğiyle personel için personel kimlik kartı ile yapılmaktadır.

Yer numarası nedir?
Yer numarası, kitabın kataloglanarak konusuna göre rafta kolay bulunmasını sağlayan numaralardır. Bu sistemle kitapları raflarda bir arada görebiliriz.

Merkez Kütüphane Kataloguna kampus dışından erişilebilir mi?
Kütüphane katalog sayfasına http://kutuphane.mehmetakif.edu.tr/ adresinden ‘katalog tarama ve kullanıcı işlemleri’ ne erişilebilir.

Veritabanlarını nasıl kullanabilirim?
Kütüphane web sayfasında ‘veri tabanları’ başlığı altında abone olduğumuz veri tabanları ve açıklamaları doğrultusunda konunuza uygun veritabanı belirleyerek taramanızı yapabilirsiniz. Ayrıca veri tabanlarına kampus dışından erişim de mümkündür. Bu konu ile ilgili talimatları kütüphane ana sayfasında bulabilirsiniz.

Aradığım kaynağın hangi katta olduğunu nasıl bulabilirim?
Kütüphanenin giriş katında ansiklopediler, süreli yayınlar, fakülte dergileri, kurumlardan gelen dergiler, edebiyat alanlarında kitaplar ve ilköğretim ders kitapları bulunmaktadır. İkinci katta ise sözlükler, sınavlara hazırlık kitapları, tarih, eğitim bilimleri, sosyal bilimler, güzel sanat ve fen bilimleri alanlarında kitaplar ve resim katalogları bulunmaktadır.

Erasmus Değişim Programı

Erasmus öğrencisi olmak için nasıl başvurabilirim?
Erasmus öğrencisi olmak için her yıl Üniversitemiz 2 ya da 3 hafta süren başvuru süresi belirlemektedir ve gerek ana sayfadan gerekse ofis web sayfasından duyurular ilan edilmektedi. Başvuru için ilanımızdan temin edebileceğiniz Erasmus Başvuru Formunu doldurmanız gerekmektedir.

Avrupa’daki istediğim herhangi bir üniversiteye Erasmus öğrencisi olarak gidebilir miyim?
Hayır, Bölümünüz/Yüksek Okulunuz/Enstitünüzün sizin devam ettiğiniz programla ya da bölüm ile ilgili İkili Anlaşması (Bilateral Agreement ) olması gerekir.

Erasmus Programı'na kabul edilirsem, aldığım krediler kesilir mi?
Hayır krediniz kesilmez. Erasmus programından yararlanan öğrencilerin başka kurumdan aldığı hiçbir burs/kredi kesilmez.

Alttan dersim var, Erasmus Öğrenim Hareketliliği'nden yararlanabilir miyim?
Evet. Minimum akademik ortalamayı elde eden öğrencilerin alttan dersi bulunması Erasmus öğrencisi olmalarına engel değildir.

Gittiğim okulda alacağım derslerin burada karşılığı olmalı mı? Kaç ders   almalıyım?
Evet. Her aldığınız dersin burada mutlaka karşılığı olmalı ve gitmeden önce Öğrenim Anlaşması’nda (Learning Agreement) belirtilen derslerin üniversitemiz dersleriyle eşleştirilmesi yapılmalıdır. Alacağınız ECTS kredisi miktarı, bir dönem için en az 30 olmalı. Bunun kaç derse karşılık geleceği her partner üniversitede farklı olabilir.

Farabi Değişim Programı

Farabi Değişim Programı nedir?
Farabi Değişim Programı, Türkiye’deki üniversiteler arasında bir dönem ( sadece Güz Dönemi ) ya da bir yıl ( Gü+Bahar Dönemi ) öğrenci hareketliliğine olanak sağlayan bir programdır.

Farabi Öğrencisi olabilmem için ön şartlar nelerdir?
Ön Lisans ve Lisans öğrencileri ilk yılını tamamlamış olması ve genel not ortalaması en az 2.00/4.00; Y.Lisans ve doktora öğrencileri de ilk yarıyılını tamamlamış olmak ( Hazırlık ve Bilimsel hazırlık dönemlerinde başvuruda bulunamazlar ) ve genel not ortalamanın en az 2.50/4.00 olması gerekmektedir.

Programdan yararlanmak için herhangi bir ücret ödemek gerekiyormu?
Hayır. Aksine YÖK, Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız olarak burs vermektedir.

Değişime Katılmak bana ne kazandırır? Neden Farabi öğrencisi olmalıyım?
Değişim, bireyin sosyal becerilerini geliştirmekle beraber güçlüklerle mücadele etme tecrübesini de oluşturur. Yeni bir çevre ve arkadaş grubu kurarken iletişim becerilerinde de belirgin gelişmeler yaşanır. Farklı akademisyen ve farklı bir ekolde eğitim alma şansı yanında üniversitendeki arkadaşlarına göre daha farklı bilgi ve becerilere sahip olmasını sağlar. Vizyonları gelişir.

Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programına kimler katılabilir?
Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine, Türkiye’deki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olan yükseköğretim kurumlarında) örgün eğitim programlarına kayıtlı öğrenciler katılabilirler. Ayrıca, Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalayan yurtiçi ve yurtdışı yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim elemanları da Mevlana Değişim Programına katılabilirler.

Mevlana Değişim Programına başvuru şartları nelerdir?
Mevlana Değişim Programı öğrencisi olmak için:

  • Öğrencinin, örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması,
  • Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının dört üzerinden en az iki buçuk olması,
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının en az üç olması.
  • %50 dil puanı + %50 Not Ortalaması
  • Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar.

Mevlana Değişim Programından yararlanmak isteyen ve ön şartları taşıyan bir kişi nasıl başvuru yapmalı?
Türkiye’de kayıtlı olduğu üniversitenin Mevlana Değişim Programı birimiyle iletişime geçerek gerekli formları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilir.

Mevlana Değişim Programından kaç sefer ve ne kadar süreyle yararlanabiliriz?
Öğrenciler; Mevlana Değişim Programından en az bir, en fazla iki yarıyıl faydalanabilirler. Yarıyıl hesabı, eğitim sistemi dikkate alınarak değişiklik gösterebilirse de toplam değişim süresi bir eğitim-öğretim yılını aşamaz.
Öğretim elemanları da Mevlana Değişim Programına katılabilirler. Öğretim elemanlarının hareketlilik süresi, bir eğitim-öğretim yılı içinde bir defaya mahsus olmak üzere en az bir hafta en fazla üç ay olabilir.

Mevlana Değişim Programından yararlanmak isteyen bir öğrenci gittiği kuruma öğrenim ücreti öder mi?
Öğrenciler sadece, Mevlana Değişim Programı öğrencisi oldukları süre zarfında kayıtlarının bulunduğu örgün yükseköğretim kurumlarına ödemekle yükümlü oldukları katkı paylarını ya da öğrenim ücretlerini ödemeye devam ederler. Değişim programı çerçevesinde gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca bir eğitim öğretim ücreti ödemezler.

Mevlana Değişim Programına katılan bir öğrenci dönem kaybına uğrar mı?
Mevlana Değişim Programına katılıp, Türkiye sınırları dışında başka bir ülkede eğitim gören öğrencinin yurtdışındaki yükseköğretim kurumunda almış olduğu ders ya da derslerin, Öğrenim Protokolü’nde hangi derslere denk sayılacağı açıkça belirlenmiş olması sebebiyle öğrenci ülkesine döndüğünde herhangi bir dönem kaybı yaşamaz.

 
Facebook Twitter
Öğrenciler
    Sosyal Hayat
    Burslar ve Çalışma Olanakları
    Beslenme
    Barınma
    Taban Puanlar
    Öğrenci Bilgi Sistemi
    E-Posta
    Akademik Takvim
    Kütüphane
    Öğrenci İşleri
    Öğrenci Konseyi
    Öğrenci Toplulukları
    Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
    Yönetmelikler
    Yönergeler
    Özel Gereksinimli Öğrenci Birimi
    Tanıtım Filmi
    Tanıtım Kataloğu
    Kablosuz İnternet
    İletişim
    Bilgi Edinme
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr