Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
“Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi
Rektörlük 16.02.2018

MAKÜ tarafından uygulanacak olan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2017 yılı Güdümlü Proje Destek Programı kapsamında desteklenen “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin protokol imza töreni ve tanıtım toplantısı, Avşar Han’da gerçekleştirildi.

BAKA Yönetimi MAKÜ’de Toplandı

Toplantı öncesinde Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN, Burdur Valisi Şerif YILMAZ ile BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah MADENCİ ve beraberindeki heyet, Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör KORKMAZ, konuklarıyla bir süre sohbet etti.  Ziyaretin ardından BAKA yönetimi aylık toplantısını Rektörlük Yönetim Kurulu Toplantı Salonunda gerçekleştirdi. Burdur Valisi Şerif YILMAZ’ın başkanlığında yapılan BAKA toplantısı, Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN ve BAKA yönetiminin katılımıyla gerçekleştirildi.  Toplantı sonrasında Avşar Han’da düzenlenen “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin imza töreni ve tanıtım toplantısına geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi tarafından hazırlanan “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin tanıtım videosunun izlenmesi ile devam etti.


Program açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin kurulduğundan bu yana akademik ve fiziksel gelişimini tamamlama çalışmalarının yanı sıra asıl misyonu olan bölgenin kalkınmasına yardımcı olmayı hedeflediğini belirterek “Üniversitemizde Veteriner Fakültesi 25., Eğitim Fakültesi ise 50. yılını tamamlamış bulunuyor. Bu açıdan bakıldığında MAKÜ çok köklü bir üniversite ve kurulduğundan bu yana akademik birimlerimizin gelişmesinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bölgesel ve yerel kalkınma çalışmalarımız adına ‘Kentine Yönelen Üniversite’ sloganı benimsedik. Bölgesel kalkınmayı hedef aldık ve yaklaşık 3 yıllık bir süre içerisinde çalışmalarımızın karşılığını da almaya başladık. Amaçlarımız içinde kırsal kalkınmayı hedefleyerek hayvancılık odaklı bir üniversite olmak var.  Bir başka amacımız ise turizm ile ilgili bölgemize ve ülkemize katkı sağlamaktır. Aktif olarak yürüttüğümüz arkeoloji çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bunların yanında spor turizmine de katkı sağlamak amacı ile uygulamalı eğitim vererek hem öğrencilerimize faydalı olmayı hem de bölge ve ülkemizin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayiciliğin geliştirilmesi alanında alacağımız destekleme ile daha da güçlenerek pilot üniversite seçildik. Bu kapsamda çalışmalarımız içinde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yenilikçi Teknolojiler Mali Destek Programı desteğiyle kurulan Hayvan Hastalıkları Tanı Teknolojileri Merkezi’ni açtık. Diğer yandan çiftlik eğitimi ve çiftlik yönetimi, hayvan yetiştiriciliği ve hayvancılığa dayalı sanayi alanında projelerimizi hayata geçiriyoruz. Hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayiciliğin geliştirilmesi alanında Büğdüz Köyü’nü ziyaret ettik. Orada döllenme, beslenme ve ırk ıslahı gibi her konunun bizim kontrolümüzde yapılacağı bir sistem inşa ediyoruz. Bu sistemde de sonuçları kamu ile paylaşacağız. Yetiştirici kazandıkça üniversite de hem akademik olarak hem yetiştirdiği insan gücü olarak hem de ekonomik olarak bir dönüş elde edecek. Böylelikle Üniversite-Sanayi ya da Üniversite-Yetiştirici, Üniversite-Sektör işbirliği de özgün bir şekilde gerçekleştirilmiş olacak. Süt teknolojileri araştırma merkezi hayvancılıktan önce başlayan bir projeydi. Süt ve gıda sektöründeki toplantılarda böyle bir merkezin olması gerektiği konuşuluyordu. Bu ihtiyacın giderilmesi bölgesel kalkınma odaklı bir projenin hayata geçirilmesi anlamını taşıyor. Projelerimiz üniversite-sektör işbirliğine dayalı projelerdir. Üniversite yaptığı projelerle kapısını şehre kapatmamış tam aksine yaptığı ve yapacağı çalışmaları kamuyu da dahil ederek sonuçlarını topluma açma hedefini benimsemiştir. Burdur bizim için büyük bir avantaj çünkü Burdur çiftçisi bilgili ve istekli.  Projelerimizde istekli çiftçilere ihtiyacımız var. Hem bu proje de hem de diğer tüm çalışmalarımızda katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Burdur Milletvekili Reşat PETEK ise yaptığı konuşmada “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin hayvancılık üzerine yaptığı çalışmalar hem bölgesel olarak hem de yerel olarak Burdur’da hayvancılığın, süt üretiminin günün şartlarına uygun olarak sadece yönetimden ibaret değil aynı şekilde endüstriyel olarak da en iyi şekilde işlendiğini gösteriyor ve bu yüzden çalışmalara hükümetimiz de destek veriyor. Gerçekleştirilen Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi bir kamu yatırımıdır. Projemizin birçok paydaşı var ve üniversitenin bu projede lokomotif olduğunun farkındayız. Projelerin üreticiyle Burdur çiftçisiyle koordineli olarak yürütülmesi çok önemlidir. Bizler üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız. Burdur’a ve bölge illere hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Kalkınma Ajansı ile ilgili bilgiler veren Burdur Valisi Şerif YILMAZ ise Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin kısa zamanda çok yol kat ettiğini belirterek Kalkınma Bakanlığı tarafından 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasında desteklenecek 5 üniversite içerisinde ilk sırayı MAKÜ’nün aldığını vurguladı. Vali YILMAZ, “Üniversitemizin en köklü fakültelerinden biri olan Veteriner Fakültesi hayvancılıkla ilgili çalışmalarında şehir ile bütünleşmeyi hedeflemiştir. 200 binin üzerinde kültür ırkı ve süt sığırının bulunduğu Burdur’da bu sayının yüzde 20’sinin ilimizde işlenmiş olması bizi düşündürüyor. Ham madde nerede ise onun işlenmesi de orada olmalıdır. Biz de bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Pilot üniversitelerden biri olduğu için üniversitemizi ve yönetimini özellikle tebrik ediyorum. Demek ki bizim potansiyelimiz var. Bu potansiyel ile ilgili Burdur İl Gelişim Planı çalışmalarını başlattık. Üniversitenin öncülüğünde Burdur ile ilgili yapacak olduğumuz çalışmaların yol haritasını çıkarmaya devam ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın Burdur’un kalkınması için atılan adımlar olduğunu söylüyor, emeği geçen herkese teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol imza törenine geçildi.

Prof. Dr. Adem KORKMAZ ile Vali Şerif YILMAZ arasında “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin protokol imzaları atıldı.

Program, akşam yemeği ile son buldu.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Biniş Giyme Töreni ve Akademik Teşvik Ödül Töreni Gerçekleştirildi 15.03.2018
  MAKÜ’de “Çanakkale Ruhumuz, Kızılelma Yolumuz” Adlı Etkinlik Düzenlendi 15.03.2018
  MAKÜ’nün Kurumsal İşleyişine Tam Not 15.03.2018
  Madencilik ve Doğal Taş Sektörü MAKÜ’de buluştu 15.03.2018
  MAKÜ-TEKNOKENT ve TTO 1.AR-GE Proje Pazarı Yarışması 15.03.2018
  'Türk Dünyasında Nevruz Bayramı' Konferansı Gerçekleştirildi 15.03.2018
  Halk Otobüsleri Hakkında Duyuru 15.03.2018
  MAKÜ’de İstikbal İstiklalini Konuştu 14.03.2018
  2018 Yılı Performans Programı 15.03.2018
  Göller Bölgesi Girişimcilik Ekosistemi için MAKÜ ve SDÜ Birlikte Çalışacak 14.03.2018
  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Başarı Sıralama Listesi 14.03.2018
  Alt İşveren Personeli Olarak Çalışanların 696 Sayılı KHK ile Sürekli İşçi Kadrolarına/Geçici İşçi Pozisyonlarına Atanmaları Hakkında Takvim Değişikliği Duyurusu 12.03.2018
  MAKÜ Uluslararası İşbirliği Ağını Genişletiyor 14.03.2018
  Robotik Topluluğundan Ortaokul Öğrencilerine Robotik ve Kodlama Eğitimi 14.03.2018
  TAŞPAKON Genel Başkanından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Uygulama Mutfağına ziyaret 14.03.2018
  Akif, Tiyatro ve Şiirlerle Anıldı 13.03.2018
  İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı 12.03.2018
  Akif'in Nesli İstiklalden İstikbale Koştu 12.03.2018
  İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yılı Kutlu Olsun 12.03.2018
  MAKÜ Öğrencilerinden Şefkat Nöbetine Destek 09.03.2018
  MAKÜ’de “Türkiye’de Kadının Konumunu Bugünden Okumak” Konulu Konferans Düzenlendi 09.03.2018
  MAKÜ Öğrencilerinden Afrin’e Destek 08.03.2018
  2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Mevlana Değişim Programı Başvuruları Değerlendirme Sonuçları 06.03.2018
  Öğretim Üyesi Alım İlanı 05.03.2018
  Spor ve Sağlık Eğitimi ile Spor Sektörünün Entegrasyonu Çalıştayı Düzenlendi 05.03.2018
  MAKÜ’de Usta’lar Türküleriyle Anıldı 28.02.2018
  MAKÜ’de Şehitlere Saygı Yürüyüşü 23.02.2018
  MAKÜ Öğrencileri Her Alanda Adından Söz Ettiriyor 22.02.2018
  MAKÜ İstiklal Yerleşkesi Kampüs İçi Ring Saatleri Hakkında Duyuru 21.02.2018
  MAKÜ, Akademik Kadrosunu Güçlendirmeye Devam Ediyor 20.02.2018
  MAKÜ Spor, Çallıca Gençlik Sporla 2-2 berabere kaldı 20.02.2018
  MAKÜ, Yazar Kaan Murat YANIK'ı Konuk Etti 20.02.2018
  “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi 16.02.2018
  Üniversite-Yetiştirici İşbirliği Büğdüz Köyü’nde Başlayacak 15.02.2018
  MAKÜ 12. Bahar Şenliği Spor Karşılaşmaları Kapsamında Birimler Arası Personel ve Öğrenci Müsabaka Fikstürleri Yayınlanmıştır 16.02.2018
  “KİTAP ve KAHVE” Kafeteryası Öğrencilerimizin Hizmetinde... 13.02.2018
  MAKÜ Laboratuvar Cihaz Listesi 12.02.2018
  MAKÜ 12. Bahar Şenlikleri Birimlerarası Spor Müsabakaları Fikstür Çekimi Gerçekleştirildi 08.02.2018
  Rektör KORKMAZ, “Balkan Araştırmaları Çalıştayı”na Katıldı 07.02.2018
  Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ MAKÜ'de 12.01.2018
  MAKÜ 1. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak 19.12.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr