Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Prof. Dr. Hayati AKYOL Eğitimdeki Yanlışları Anlattı
Rektörlük 05.12.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından "21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirmek: Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konulu konferans ve "Öğretmen Gözüyle Öğretmenlik" konulu panel düzenlendi.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati AKYOL konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut BAYRAM, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel KARAKELLE, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Perihan ÜNÜVAR, Doç. Dr. Nihat KARAER, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta ilk konuşmayı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR yaptı. ACAR konuşmasında; “Fatih Sultan Mehmet zamanında eğitime verilen önemden bahseden ACAR, “O dönemlerde eğitim öğretime verilen önem sonrası eğitim öğretime önem atfetmemeye başlamışız, Devletimiz de gittikçe zafiyete uğramış. 1900’lerde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK de ilk olarak yine eğitim öğretime önem atfetmeye başlamış. Şu bir gerçek ki, dünya üzerinde rekabet acımasız. Bu acımasız rekabette ne kadar doğal kaynağınız olursa olsun, yetişmiş insan gücümüz olmadığı müddetçe bu rekabette hayatınızı sürdürmeniz mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti de Cumhuriyet sonrasında bunun farkına vararak eğitim öğretime azami noktada kaynak ayırmaya başlamıştır. Eğitime 2002 yılında yaklaşık 10 milyar TL kaynak ayırırken, 2017 yılında 63 milyar TL kaynak ayırmıştır. Nesillerin yetiştirilmeye ihtiyaç vardır. Bu nesilleri kim yetiştirecek Tabi ki öğretmenlerimiz. Ülkemizin geleceği de istikbali de siz sevgili öğretmenlerimizin nesiller aracılığı ile olacaktır” dedi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel KARAKELLE de bir konuşma yaptı. KARAKELLE konuşmasında; “İçinde bulunduğumuz topraklar kültürel ve tarih olarak zengin olmasının yanında aynı zamanda birer devletler kabristanı. Bulunduğumuz coğrafyada bırakın devlet olarak gelişmeyi, varlığımızı korumak için bile büyük bedeller ödemeyi göze almamız gerektiğini görmekteyiz. Nitekim hep birlikte yakın geçmişte açık ve net bir şekilde yine gördük ki, bu coğrafyada duraksamak sadece gerilemeyi ifade etmiyor, yıkılmayı da ifade ediyor. İşte bu noktada öğretmenlik mesleğinin önemi, daha da fazla ortaya çıkmakta. Öğretmenlik mesleği sadece eğitim öğretim sürecinde edinilen bilgileri sınıfta öğrencilerimize aktarmak değil. Öğretmenlik, bilgi yanında tecrübe ve irfanla gençlerimizi geleceğe yani istikbale hazırlama mesleğidir. Bu yönüyle sizler eğitim sistemimizin temel yapı taşları, istikbalimizin de mimarlarısınız. Hepimizin bu mesuliyeti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hakkıyla taşıyacağına olan inancımız sonsuzdur” dedi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin en köklü ve en büyük akademik birimi olan Eğitim Fakültesinin sayısız lisans programları, yüksek lisans programları, ulusal ve uluslararası anlaşmaları ve donanımları ile Türk Milli Eğitimin öğretmen kadrosuna kazandırdığı çok sayıda branştaki nitelikli öğretmenleriyle haklı bir gururun sahibi olduğunu söyleyen Prof. Dr. KARAKELLE, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati AKYOL, Türkiye’deki eğitim sistemiyle ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Yunus Emre’yi hatırlatıp, “Bir dergaha 40 yıl doğru odun taşıyanların torunları olarak bu günlere nasıl geldik” sorusunu yöneltip, mevcut eğitim ve öğretmen alımları sisteminin sorunlarla dolu olduğunu iddia etti.

Milli Eğitim Bakanlığının, bazı üniversitelerle ortaklaşa gerçekleştirdiği Öğretmen İstihdam Projeksiyonları, Stratejileri ve Sistemlerini Geliştirme Projesi’nin sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Hayati AKYOL, devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin 52’sinin alan dışı çalıştığını, 800 farklı alandan sınıf öğretmenliğine öğretmen atandığını aktardı. Türkiye’de 1 Milyondan fazla öğretmen adayının atama beklediğini de hatırlatan AKYOL, “Kendimize çeki düzen verilmesi lazım. Bu sistemdeki bozuklukların düzeltilmesi gerekiyor.

Az maliyetle çok öğretmen yetiştiriliyor

2100 Yılına doğru dünyanın yarısından fazlasının Çin, Hindistan ve Afrika’da yer alacağının öngörüldüğünü belirten Prof. Dr. AKYOL, “Biz de Batı’ya çalıştığımız kadar, Doğu’ya da çalışmaya gayret edeceğiz. Buralarda çalışmak için dillerini öğreneceğiz, çalışmanın yollarını arayacağız, eğitimde oralara ulaşmaya çalışacağız” dedi.

Konuşmasının önemli bir bölümünü, teknolojinin hızla ilerlediği son 20 yıla ağırlık vererek sürdüren AKYOL, “Türkiye’de öğretmen yetiştirme kısa zamanda, az maliyetle çok kişiye ulaşmak olarak görülüyor” deyip, uygulamanın yanlış olduğunu vurguladı.

Öğretmenlerin 52’si alan dışı çalışıyor

Nabi Avcı’nın Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde bazı üniversitelerle birlikte “Öğretmen İstihdam Projeksiyonları, Stratejileri ve Sistemlerini Geliştirme Projesi” yapıldığını belirtip, projenin sonuçlarıyla ilgili bazı bilgileri paylaşan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati AKYOL, “Öğretmenlerin 52’sinin alan dışında çalıştığı görülüyor. Yani A alanındaki bir öğretmen B alanında eğitim veriyor. Bu öğretmen yetiştirme sisteminin iflası demektir. Bu uygulamalar hala devam ediyor. Norm fazlası öğretmen, formasyon veya sertifika programıyla özel eğitim öğretmeni yapılıyor. 800 farklı alandan sınıf öğretmenliğine öğretmen atandı. Formasyonla bütün bölümlere öğretmenliğin kapısı açılmış oldu” dedi.

KPSS Çıkmazı

2016 Yılında 455 bin kişinin öğretmen olma umuduyla KPSS’ye girdiğini, atanan öğretmen sayısının ise 49 bin olduğunu dile getiren AKYOL, “Gerisi meydanlarda tehli bir potansiyel güç olarak bekliyor. 92 Eğitim ve Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğretmen olma amacıyla 228 bin kişi eğitim görüyor. Fen, Edebiyat, İlahiyat ve Toplum Bilimleri Fakültelerine devam edenlerle birlikte 653 bin öğretmen adayı var. Pedogojik formasyon alanlarla birlikte bu rakam 1 milyonu aşmaktadır. 1 milyondan fazla öğretmen adayı atama bekliyor, 2018 Yılında 20 bin öğretmen atanacak. Bu hesapla baktığımızda 20 yıl bu ülkenin öğretmen atamaya ihtiyacı yok. Ben iyimser davranayım, 10 yıl öğretmene ihtiyaç yok. Kendimize çeki düzen verilmesi lazım. Bu sistemdeki bozuklukların düzeltilmesi gerekiyor. Bu memleketin gençliğine ihanet edilmesin. Herkes öğretmenliğe yönlendirilmesin, 1 Milyon kişi atama bekliyor ama 20 bin kişi alınıyor. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor diyerek, hata yapıldığını ifade etti.

Eğitimde yanlışlar yapılıyor

Aday Öğretmen Yetiştirme Programıyla ilgili de görüşlerini de paylaşan AKYOL, “Öğretmen Fakülteden mezun oluyor, göreve başladıktan sonra 1 yıl boyunca 654 saat bu öğretmene ders veriliyor. Bu 654 saat, Eğitim Fakültesindeki 20 eğitime tekabül ediyor. Eğitim Fakültesinde verilen eğitimde de farklı bir şey verilmiyor. Bu çok yanlış bir uygulama” dedikten sonra, 4+4+4 eğitim sisteminin de yanlış olduğunu vurgulayan AKYOL, ortaokula, liseye giden öğrencilerin arasında okuma bilmeyenlerin olduğunu söyleyip, bunu da eğitime yapılan ihanetlerin ürünü olarak gördüğünü savundu.

Program sonrası Prof. Dr. Durmuş ACAR, Prof. Dr. Sibel KARAKELLE ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut BAYRAM Prof. Dr. Hayati AKYOL’a, MAKÜ anmalığı ve çiçek takdim ettiler.

Prof. Dr. Hayati AKYOL  Okulöncesi Anabilim Dalı Uygulama Sınıfı'nı Ziyaret Etti 

Türkiye'de bir ilk olan ve konferansı sırasında bu uygulamadan övgü ile bahseden Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayati AKYOL Okulöncesi Uygulama Sınıfını da ziyaret ederek bu uygulamadan dolayı duyduğu mutluluğu paylaştı. Olması gerekenin bu olduğunu ve uygulama sınıflarının tüm Eğitim Fakülteleri bünyesinde artırılması gerektiğini tekrar vurguladı.

Eğitim Fakültesi Mezunlarını Öğretmen Adayları İle Buluşturdu

Program öğleden sonra da “ Öğretmen Gözüyle Öğretmenlik” konulu Panel ile devam etti. Dekan Yardımcısı Doç .Dr. Nihat KARAER başkanlığında, MAKÜ Eğitim Fakültesi 4 yıl  (Öğretmen Emre UĞUR), 15 yıl (Öğretmen Gülizar GÜZEL)  ve 40 yıl (Öğretmen Ferhan YEŞİL) önceki mezunlarını ağırladı. Henüz öğretimine devam eden öğretmen adayı Neşe Nur ÖNDER’in de  arkadaşları adına temsilci olarak yer aldığı Panelde deneyimler, öğretmenlik mesleğinin ruhu, iletişim, öğretim süreci, planlama ve yönetim deneyimleri temelinde geniş kapsamda öğretmen adaylarına aktarıldı.

Program Sonunda katılımcılara Anmalıkları ve Çiçekleri Konuk Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hayati AKYOL ve Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sibel KARAKELLE tarafından takdim edildi.


   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Biniş Giyme Töreni ve Akademik Teşvik Ödül Töreni Gerçekleştirildi 15.03.2018
  MAKÜ’de “Çanakkale Ruhumuz, Kızılelma Yolumuz” Adlı Etkinlik Düzenlendi 15.03.2018
  MAKÜ’nün Kurumsal İşleyişine Tam Not 15.03.2018
  Madencilik ve Doğal Taş Sektörü MAKÜ’de buluştu 15.03.2018
  MAKÜ-TEKNOKENT ve TTO 1.AR-GE Proje Pazarı Yarışması 15.03.2018
  'Türk Dünyasında Nevruz Bayramı' Konferansı Gerçekleştirildi 15.03.2018
  Halk Otobüsleri Hakkında Duyuru 15.03.2018
  MAKÜ’de İstikbal İstiklalini Konuştu 14.03.2018
  2018 Yılı Performans Programı 15.03.2018
  Göller Bölgesi Girişimcilik Ekosistemi için MAKÜ ve SDÜ Birlikte Çalışacak 14.03.2018
  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Başarı Sıralama Listesi 14.03.2018
  Alt İşveren Personeli Olarak Çalışanların 696 Sayılı KHK ile Sürekli İşçi Kadrolarına/Geçici İşçi Pozisyonlarına Atanmaları Hakkında Takvim Değişikliği Duyurusu 12.03.2018
  MAKÜ Uluslararası İşbirliği Ağını Genişletiyor 14.03.2018
  Robotik Topluluğundan Ortaokul Öğrencilerine Robotik ve Kodlama Eğitimi 14.03.2018
  TAŞPAKON Genel Başkanından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Uygulama Mutfağına ziyaret 14.03.2018
  Akif, Tiyatro ve Şiirlerle Anıldı 13.03.2018
  İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yılı Kutlandı 12.03.2018
  Akif'in Nesli İstiklalden İstikbale Koştu 12.03.2018
  İstiklal Marşımızın Kabulünün 97. Yılı Kutlu Olsun 12.03.2018
  MAKÜ Öğrencilerinden Şefkat Nöbetine Destek 09.03.2018
  MAKÜ’de “Türkiye’de Kadının Konumunu Bugünden Okumak” Konulu Konferans Düzenlendi 09.03.2018
  MAKÜ Öğrencilerinden Afrin’e Destek 08.03.2018
  2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Mevlana Değişim Programı Başvuruları Değerlendirme Sonuçları 06.03.2018
  Öğretim Üyesi Alım İlanı 05.03.2018
  Spor ve Sağlık Eğitimi ile Spor Sektörünün Entegrasyonu Çalıştayı Düzenlendi 05.03.2018
  MAKÜ’de Usta’lar Türküleriyle Anıldı 28.02.2018
  MAKÜ’de Şehitlere Saygı Yürüyüşü 23.02.2018
  MAKÜ Öğrencileri Her Alanda Adından Söz Ettiriyor 22.02.2018
  MAKÜ İstiklal Yerleşkesi Kampüs İçi Ring Saatleri Hakkında Duyuru 21.02.2018
  MAKÜ, Akademik Kadrosunu Güçlendirmeye Devam Ediyor 20.02.2018
  MAKÜ Spor, Çallıca Gençlik Sporla 2-2 berabere kaldı 20.02.2018
  MAKÜ, Yazar Kaan Murat YANIK'ı Konuk Etti 20.02.2018
  “Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi”nin Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi 16.02.2018
  Üniversite-Yetiştirici İşbirliği Büğdüz Köyü’nde Başlayacak 15.02.2018
  MAKÜ 12. Bahar Şenliği Spor Karşılaşmaları Kapsamında Birimler Arası Personel ve Öğrenci Müsabaka Fikstürleri Yayınlanmıştır 16.02.2018
  “KİTAP ve KAHVE” Kafeteryası Öğrencilerimizin Hizmetinde... 13.02.2018
  MAKÜ Laboratuvar Cihaz Listesi 12.02.2018
  MAKÜ 12. Bahar Şenlikleri Birimlerarası Spor Müsabakaları Fikstür Çekimi Gerçekleştirildi 08.02.2018
  Rektör KORKMAZ, “Balkan Araştırmaları Çalıştayı”na Katıldı 07.02.2018
  Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ MAKÜ'de 12.01.2018
  MAKÜ 1. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak 19.12.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr