Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Türk-Alman İlişkileri MAKÜ’de Konuşuldu
Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 09.11.2017

Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Mustafa ERKAN,Türkiye'nin 15 yılda hızla büyüdüğünü ve çok önemli noktalara geldiğini belirterek, "Son yıllarda Türkiye’nin büyümesi Avrupa’nın gözüne batıyor" dedi.

Almanya Aşağı Saksonya EyaletiSosyal Demokrat Parti Milletvekili Mustafa ERKAN, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Avşarhan Sinema Salonunda katılımcılara Türkiye ile Almanya ilişkilerini değerlendirdi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Türk Dünyası Araştırmalar Topluluğu tarafından düzenlenen Alman Sosyal Demokrat Parti Aşağı Saksonya Milletvekili Mustafa ERKAN'ın konuşmacı olarak katıldığı 'Türkiye-Almanya İlişkileri' konulu konferansta ilk olarak MAKÜ Türk Dünyası Araştırmalar Topluluğu Başkanı Aysem ÖKTEM ve MAKÜ Türk Dünyası Araştırmalar Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Esma ÖZDAŞLI topluluklarını tanıtıcı birer konuşma yaptılar.

BURDURLU OLMAK BAMBAŞKADIR

Almanya doğumlu ama ailesi tarafından Burdurlu olan Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Mustafa ERKAN, “Burdurlu olmak bambaşkadır. Bizi en güzel biz anlarız. Bizim memleketimiz öyle güzel bir yer ki; Burdur insanı girdiği her toplumda kendini belli eder” diyerek sözlerine başladı.

Siyasi hayatının öğrencilik yıllarında başladığını söyleyen ERKAN, 2013 yılında Aşağı Saksonya Eyaletinde en genç milletvekili olarak seçildiğini ve Neustadt am Rübenberge şehrinde 5 yıl Belediye Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdüğünü aktardı. 

Almanya’daki siyasetçilere seslenen ERKAN; “Şu anda, kendini Türkiye uzmanı sananlar, medyada Türkiye’ye karşı önyargılı ifade kullananlar, parmağını kaldırarak Türkiye’ye insanlık dersi vermeye çalışanlar ve kendilerinin bile hayata geçiremeyeceği kuralları Türkiye’ye uygulatmaya çalışanlar, Türkiye’yi gerçek anlamda anlamadan Türkiye’nin nabzını tutmayı beceremeden, Türkiye’mizi tüm dünyaya bilinçsizce anlatmaya çalışıyorlar” dedi.

Almanya’da yapılan Federal Meclis Seçimine de değinen ERKAN; “Seçim süreci boyunca Türkiye konusu olmasaydı, Alman siyasetçilerinin gündeme getirebileceği başka bir mesele kalmayacaktı herhalde” dedi.

“Almanya’da çözülmesi gereken birçok kendi iç sorun ve ele alınması gereken eğitim, ekonomi, siyaset, toplumsal yapı ile ilgili iç meseleler bulunurken; Türkiye üzerinden seçim vaatlerinde bulunmaları bir hayli tuhaf bir davranıştır. Almanya Türk vatandaşını korkutarak, Türkiye’nin aleyhine saldırı yaparak oy kazanılmayacağını seçimin sonunda gördü” diyerek, Türk düşmanlığının bu anlayışta olan siyasetçilere hiçbir şey kazandırmadığını, aksine sadece sağcılara malzeme verebildiklerini, yeni kurulan aşırı ırkçı parti AFD’nin 94 milletvekili ile yeni mecliste sayelerinde yer aldığını sözlerine ekledi.

Almanya'da yaklaşık 4 milyon Türk kökenli vatandaşın yaşadığına, bunların yaklaşık 750 bininin oy kullanma hakkının olduğuna işaret eden ERKAN, Almanya'daki Türklerin yaşananlardan olumsuz etkilendiğini, sandık başında bu konuları değerlendirdiğini belirtti.

TÜRKİYE, AVRUPA BİRLİĞİ’NE DEĞİL, AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE’YE HER ZAMAN İHTİYAÇ DUYACAK

ERKAN, "Türk-Alman dostluğu uzun yıllara dayanıyor. Arkadaşlığımızı ve dostluğumuzu hiçbir zaman boşa harcamayalım. Benim hala savunduğum düşünce şudur; Türkiye, Avrupa Birliği’ne değil, Avrupa Birliği Türkiye’ye her zaman ihtiyaç duyacaktır” dedi.

“Yeni büyük Türkiye Avrupa seviyesine ulaştı, hatta Avrupa seviyesini çoktan aştı” diyen ERKAN; Şuanda aramızda olan sevgisizliği anlayamıyorum. Bu sevgisizlik her iki toplumu da yaralıyor” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’nun iki ülke arasında yaşanan gerilimi düzeltmek adına çok büyük girişimlerde bulunduğunu ve Almanya’ya dost elini uzattığına da değinen ERKAN, “Siz bize bir adım atarsanız, biz size iki adım atarız” diyen ÇAVUŞOĞLU’nun sözünü de hatırlattı.

ASLA HEDEFİNİZDEN VAZGEÇMEYİN

Milletvekili ERKAN Türk Alman ilişkilerini değerlendirdiği konferansında öğrencilere de seslenerek; “Kendinize bir hedef belirleyin ve asla hedefinizden vazgeçmeyin. Çünkü gerçek başarıya zorlukları aşabilen ulaşacaktır” dedi.

TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNA ZARAR VEREN EN BÜYÜK ETKİ ERMENİ SOYKIRIMIDIR

Konferans sonrasında salondaki katılımcıların sorularını da cevaplayan ERKEN, Ermeni soykırımı hakkında yöneltilen soruyu; “Ermeni meselesi 100 yılı geçen bir konu. Hiçbir meclis bu konuyu gündeme getirip çözemez. Türk-Alman dostluğuna zarar veren en büyük etki Ermeni Soykırımıdır. Ben her zaman karşı çıktım ve ret oyu verdim” diye cevapladı.

BEN VATAN HAİNLERİ İLE GÖRÜŞMEM

15 Temmuz darbecilerine kucak açan Almanya için ise, “Darbeciler de mülteciler gibi aynı işlemi görüyor. Alman Hükümetinin bunlara oturma izni vermeyip, Türkiye’ye iade etmesi lazım. Türkiye’deki yargı işlerine Almaya karışamadığı gibi, Almanya’daki yargı işlerine de Türkiye karışamıyor” dedi.  Can DÜNDAR hakkında gelen soruya da “Ben vatan hainleri ile görüşmem” dedi.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ AVRUPA’NIN GÖZÜNE BATIYOR

“Son yıllarda Türkiye’nin büyümesi Avrupa’nın gözüne batıyor” diyen ERKAN, Almanya’da Türkler olmasa Almanya bu kadar güçlü ve büyük olmazdı diye konuştu.

DEVLET GENÇLERİ İŞ SAHİBİ YAPMALI

Türkiye’de de gelişmesi gereken önemli konuların olduğunun altını çizen ERKAN, “Türkiye’nin zenginliği, varlığı genç nesillerdir. Devlet bu genç nesle iş bulma imkanını geliştirmeli ve gençleri iş sahibi yapmalı” dedi.

Konferans, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş ACAR’ın Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Mustafa ERKAN’a MAKÜ anmalığı vermesi ile son buldu.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Kurum İdari Kurulu Toplantı Tutanağı 17.11.2017
  Öğretim Üyesi Alım İlanı 16.11.2017
  Teknik Bilimler MYO İç Mekan Tasarımı Programından Teknik Geziler 15.11.2017
  Başkan BULUT’tan Rektör KORKMAZ’a ziyaret 15.11.2017
  Fakülte Birincilerine YÖK Başkanından Kutlama Belgesi 14.11.2017
  MAKÜ Spordan Gol Yağmuru 13.11.2017
  MAKÜ İdari Personeline Hizmet İçi Eğitim Verildi 13.11.2017
  Türk-Alman İlişkileri MAKÜ’de Konuşuldu 09.11.2017
  2017-2018 Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Duyurusu 07.11.2017
  MAKÜ Öğrencilerinden Dokuzçam Köyü Ortaokulu öğrencilerine ziyaret 06.11.2017
  MAKÜ’ye 3 Bin Kişilik Öğrenci Yurdu Yapılacak 03.11.2017
  MAKÜ’den Balkan Üniversiteleri ile Akademik İş Birliği 02.11.2017
  MAKÜ’de İl Gelişim Planı Toplantısı Yapıldı 01.11.2017
  Üniversitemiz Yemekhane Ring Servisi Hakkında Duyuru 31.10.2017
  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Duyurusu 30.10.2017
  Rektör KORKMAZ Basının Sorularını Yanıtladı 31.10.2017
  MAKÜ Spor “Farklı” Liderliğini Sürdürüyor 30.10.2017
  MAKÜ’de Karadeniz Rüzgârı 28.10.2017
  Necati ve Saykolar MAKÜ’lü Öğrenciler İçin Sahne Aldı 27.10.2017
  Şehir-Yerleşke Ulaşımı ve Yerleşke İçi Ulaşım Konulu Toplantı Yapıldı 26.10.2017
  “Radyo ve Televizyon Yayıncılığında Mesleki Yeterlilik Sertifikaları ve Telif Hakları” 24.10.2017
  Müzik Kültürümüz Gençlere Tanıtıldı 23.10.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr