Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Rektör KORKMAZ Basının Sorularını Yanıtladı
Rektörlük 31.10.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşke alanında yaptığı çalışmaları ve üniversitenin gelişimi hakkındaki bilgileri aktarmak amacıyla yerel ve ulusal basını temsilcileri ile biraraya geldi.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti ve MAKÜ iş birliği ile düzenlenen Gazeteci-Akademi buluşmaları kapsamında MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve çalışma arkadaşları, Burdur ve İlçelerinde görev yapan basın mensuplarına MAKÜ Yerleşkesi içerisinde bir tanıtım gezisi düzenleyerek, tamamlanan ve yapımı devam eden projelerin tanıtımını yaptılar.

Yapılan Yerleşke içi tanıtım turu sonrası Rektör KORKMAZ,  Avşarhan VIP Salonda yaptığı basın toplantısı ile basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat TUNCEL’in konuşması ile başlayan toplantıda MAKÜ’nün umutlu geleceğin adı olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan TUNCEL, yapılan bu basın buluşması için hem Rektör KORKMAZ’a, hem de üniversite yönetimine teşekkür etti.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını tek tek yanıtlayan Rektör KORKMAZ, şehrin üniversite ile bütünleştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini, şehir üniversitesi olma yolundaki ilerlemenin sürdüğünü söyledi. Üniversite olarak vatandaşa hizmet vermek, vatandaşın hizmete ulaşabilmesini sağlamak adına Diş Hekimliği Fakültesi’nin merkez yerleşkede yapılmasını istediklerini dile getirdi.

İletişim Fakültesi hakkında soru soran basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Rektör KORKMAZ, ana düşünce olarak İletişim Meslek Yüksekokulu projesini hayata geçirmeyi hedeflediklerini, yalnız Türkiye’de örneği olmamasından dolayı YÖK’ün bu projeyi henüz onaylamadığını, bunun yerine şuan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda dört iletişim programını birden açtıklarını, ilk olarak Radyo Televizyon programcılığı bölümünün önümüzdeki eğitim öğretim yılında açılacağını diğer bölümlerin de ileriki dönemlerde açılacağını aktardı.

Türk Eğitim Sisteminde uygulamalı eğitimin olduğunu ve üniversite olarak da şehir merkezinde bulunan meslek yüksek okullarının 3+1 uygulamalı eğitim modeline geçtiğini, Türkiye’de bunu uygulayan birkaç üniversiteden biri olduklarını söyledi. Veteriner Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı eğitime hemen geçeceklerini ve Türkiye’de Tıp öğrencilerinin aldığı bu uygulamalı eğitimi Veterinerlik alanında ilk kez MAKÜ’nün vereceği bir eğitim olduğunu söyledi. Gastronomi Bölümü’nde de uygulamalı eğitim verileceğini söyleyen Rektör KORKMAZ, öğrencilerin yaptığı yemekler o gün servis edilecek ve öğrenciler o yemeği yiyen kişilerin verdikleri puanlarla geçme notunun bir parçası olacak” dedi. MAKÜ’nün yarıya yakın bölümünün uygulamalı eğitime geçeceğini sözlerine ekleyen Rektör KORKMAZ, “Uygulamalı eğitim için erken davranmamız MAKÜ’yü farklı bir noktaya getirecek” dedi.

İlçelerdeki okullardan da söz eden Rektör KORKMAZ, Yeşilova ve Altınyayla Meslek Yüksekokullarının açıldığını, Bucak’ta ise hiçbir sıkıntının olmadığını 3+1 uygulamalı eğitime Bucak’ta da geçeceklerini söyledi.

Süt ARGE Merkezi’nin kurulması hakkında da açıklama yapan Rektör KORKMAZ, “Manda, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların sütlerinin burada Bölgeye yeni markalar üretecek şekilde ürünlerin çalışmasını yapacak bir merkez olacak. Bu 4.5 milyonluk bir proje. Bu projenin de bu sene içerisinde altyapısı kurulmuş olacak. Ciddi bir süt işletmesi ve ciddi bir ARGE laboratuvarları var. Bunu destekleyecek şekilde Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu isimli bir okul kurduk. Yakın gelecekte de üniversitenin projelerinde kullanmak üzere 10 adet uzman veterineri de bu MYO ve çiftlik bünyesinde istihdam edeceğiz” dedi.

BURDURLU MAKÜ’YE SAHİP ÇIKIYOR

Mantıklı ve sağlıklı projelerle, sağlıklı iletişim kanallarını bir eşgüdüm içerisinde işletirseniz projelerin ve kaynağın detay olduğunu düşündüğünü belirten Rektör KORKMAZ, “Burdur MAKÜ’ye sahip çıkıyor, üniversite-sanayi-sektör işbirliği Türkiye’nin hiçbir üniversitesinde yok” dedi.

“Üniversite kurulduğu andan itibaren nominal değerler olarak kamu yatırımlarını  göz önünde bulundurursak bugüne kadar yapılan yatırımlar 750 milyonun üzerinde” ifadelerini kullanan Rektör KORKMAZ, “Bu dönemde de kamu kaynaklarının dışında ihalesini yaptığımız ve çalışmalarına başladığımız yaklaşık 150 milyon liralık bir kaynak harcamamız var. Toplamda kamu kaynakları ile birlikte yaklaşık 200 milyonluk bir kaynağımız var” dedi.

GELECEK YIL ÖĞRENCİ SAYIMIZI 36 BİNE ÇIKARACAĞIZ

Öğrenci sayısı konusunda da sorulan soruları cevaplayan Rektör KORKMAZ; “Şuanda merkezde 20 bini aşan öğrencimiz var. Toplamda 32 bin öğrenciye sahibiz. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için merkezde 25 bin öğrenci hedefi ortaya koymuştuk, toplamda da 40 bin öğrenci hedeflemiştik. Geçen yılki MYO’lardaki beklenmedik gelişmeye rağmen hedef sınırında devam ediyoruz. 2023’te de 60 bin hedefi koymuştuk. Gelecek yılki tahminim de merkezde 23 bin, toplamda 36 bin öğrencimiz olacak” dedi.

Barınma hakkında da soruları cevaplayan Rektör KORKMAZ; “Öğrenci sayımızın artması ile barınma alanında da ihtiyaç arttı. Ama bizim alternatiflerimiz var. Yurt açısından ihaleye çıkıp hemen 1 yıl içerisinde yurt yapımını gerçekleştiririz. Apartlar şuan o kadar çok yapılıyor ki, Burdur’da barınma konusunda sıkıntı yaşanılacağını düşünmüyorum” dedi.

REKTÖR KORKMAZ’DAN DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Bucak basınından NNC Medya Genel Yayın Yönetmeni Osman NANECİOĞLU’nun doğum günü olması nedeniyle sürpriz yapmayı da unutmayan Rektör KORKMAZ, Osman NANECİOĞLU ile birlikte mumları üfledi ve bir kahvenin 40 yıl hatırı var diyerek, MAKÜ fincanı hediye etti.

Toplantı basın mensupları ile birlikte yenilen öğle yemeği ile son buldu.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Üniversite Camii Hakkında Duyuru 16.01.2018
  Öğretim Elemanı Kadro İlanı Giriş Sınavı Sonuçları 15.01.2018
  Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ MAKÜ'de 12.01.2018
  Rektör KORKMAZ, MAKÜ’nün Paydaşı Olduğu BEKAP Projesi Kapsamında Düzenlenen Programa Katıldı 12.01.2018
  TÖMER öğrencileri kahvaltıda buluştu 12.01.2018
  2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyıl Eğitim Bilimleri Enstitüsü Temel Eğitim Anabilim Dalı Sınıf Eğitimi Doktora Programını Kazanan Öğrencilerin Kayıt Duyuruları 12.01.2018
  Sosyal Bilimler Enstitüsü 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Doktora ve Tezli Yüksek Lisans Öğrenci Alım Sonuçları 12.01.2018
  Çalışan Gazeteciler MAKÜ’de Düzenlenen Yemekte Bir Araya Geldi 11.01.2018
  Unvan Değişikliği Yazılı Sınav Sonuçları 11.01.2018
  İnsani Geçim Ücreti Açıklandı 11.01.2018
  Görevde Yükselme Yazılı Sınav Sonuçları 10.01.2018
  Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’ndan Rektör KORKMAZ’a Ziyaret 10.01.2018
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Kurum İçi Yatay Geçiş Başvuru Koşulları ve Kontenjanları 09.01.2018
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Kurumlararası Yatay Geçiş Başvuru Koşulları ve Kontenjanları 09.01.2018
  2017-2018 Bahar Yarıyılı Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme ve Temel İslam Bilimleri II. Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Sonuçları 05.01.2018
  MAKÜ, Akademik Kadrosunu Güçlendirmeye Devam Ediyor 29.12.2017
  Milli Şairimiz Mehmet Akif, Vefatının 81. Yıldönümünde Saygıyla Anıldı 27.12.2017
  MAKÜ TÖMER Türkçe Seviye Belirleme Sınavı Duyurusu 26.12.2017
  MAKÜ’den Burdur’un Tanıtımına Büyük Destek 25.12.2017
  MAKÜ İstiklal Yerleşkesi 3 Boyutlu Resimlerle Renklenecek 25.12.2017
  Eğitim Bilimleri Enstitüsü 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Lisansüstü Program Kontenjan İlanı 19.12.2017
  Gölhisar MYO’da Kültürel Mirasımızın Korunması Ele Alındı 21.12.2017
  MAKÜ 1. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak 19.12.2017
  2018 Yılı Akademik Teşvik Başvuru Takvimi 15.12.2017
  Prof. Dr. Hüseyin DALĞAR Rektör Yardımcılığına Atandı 13.12.2017
  3. Geleneksel Türkü Gecesi Gerçekleştirildi 15.12.2017
  Yazılım Topluluğu “Turıng’den Geleceğe Yapay Zeka” Konferansında 15.12.2017
  Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’na MAKÜ’den Fahri Doktora Payesi 05.12.2017
  2.Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ve Bilim Sanat Ödülleri Töreni Arnavutluk’ta Gerçekleştirildi 05.12.2017
  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Duyurusu 30.10.2017
  Rektör KORKMAZ Basının Sorularını Yanıtladı 31.10.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr