Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Rektör KORKMAZ’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Mücadele Birlik Günü Mesajı
Rektörlük 14.07.2017

15 Temmuz 2016 gecesi tarihi şanla, şerefle dolu aziz milletimiz ve devletimiz tarihinin en zor gecelerinden birini yaşamıştır. Bu karanlık gece de, mazisiyle iftihar ettiğimiz, fetihlerle nice diyarı mamur etmiş ordumuzun içindeki aklını kiraya vermiş, ruhunu karanlık güçlere teslim etmiş bir grubun alçakça saldırısına şahit olduk. Bu millete,  yine bu millete ait olan silah, uçak ve tanklarla saldıran gözü dönmüşler, milletin iradesinin yegane tecellisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de bombalamaktan geri durmamış, asker, polis ve vatandaşlarımızdan 248’i şehitlik mertebesine ulaşmış, 2193’ü de gazi olmuştur.

O gece Türk Devleti’ni tamamını savunmasız duruma getirmeye çalışan bu hain gölgelerin kirli emelleri; siyasi iradenin, ordu ve emniyet içindeki gerçek vatan evlatlarının ve necip Türk milletinin iman dolu göğüslerine çarparak püskürtülmüştür. Milletimizin dik ve kararlı duruşu, darbecileri, onların sahiplerini ve finansörlerini elbette bürük bir hayal kırıklığına uğratmış, hayallerini suya düşürmüştür. Türk milletinin feraseti, cesareti ve irfanı, gayrı milli laboratuvarlarda hazırlanan bu alçakça taarruzu yerle bir etmiştir.

Kendi insanını öldürmeyi, katletmeyi bile göze alanlar bu karanlık gecenin sonunda hüsrana uğramıştır. Bu ülkede millete rağmen hiçbir şey yapılamayacağını, her türlü işgale karşı bu büyük milletin bir ve beraber olduğunu öğrenmek zorunda kalmışlardır. Kolay ve basit bir şekilde idareyi ele geçireceklerini, bu milleti sindirebileceklerini düşünen mankurtlar efendilerinin hayallerini gerçekleştirmeden asıl öldürücü darbeyi Türk milletinden almışlardır.

O gecenin ilk saatlerinden itibaren yerimiz aziz Türk Milletinin ve Türk Devleti’nin yanı olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimizi hain darbecilere karşı meydanlara davet ettiği andan itibaren tereddüt etmeden, bir an bile düşünmeden,  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yönetimi, akademik ve idari personelimizle vakarlı bir şekilde meydanlarda yerimizi aldık. Şahsi hiçbir hesap gütmeden, her türlü sonucu göze alarak milli iradenin, Türk milletinin ve onu temsil eden seçilmiş Cumhurbaşkanımızın yanındaydık.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak üniversite senatomuzu 16 Temmuz sabahı acil toplayarak bu hain kalkınmayı tel’in eden bildiriyi yayınlayan ilk üniversitelerden biri olduk. Mehmet Akif merhumun adını taşıyan üniversitemiz kalkışmanın başladığı andan itibaren Akifce bir duruş sergilemiş, darbecilere yine Akifce bir edayla karşı olduğunu haykırmıştır.

Üniversitemiz, Cumhurbaşkanımızın ülkemizin birliğine, istiklaline kasteden FETÖ/PDY ile etkin mücadelenin yapılmasına ilişkin talimatları gereği bu terör örgütüyle bağlantılı akademik ve idari personelin durumları ile ilgili ivedilikle çalışmalara başlamıştır. Oluşturduğumuz komisyon ilgili kurumlarla eş güdümlü bir şekilde titizlikle çalışarak akademik ve idari personelden FETÖ/PDY ile üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu konusunda kesin kanaate varılanlar hakkında gerekli işlemleri yapmıştır. Uyuyan hücrelerin ortaya çıkartılabilmesi için çalışmalarımız hala devam etmektedir.

Temennimiz: devletimizin ve milletimizin bir daha böyle acı tecrübeler yaşamaması, vatanımız ve devletimizin ilelebet var olmasıdır. Ama şu da unutulmamalıdır ki; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ‘’İstiklalden İstikbale’’ düsturuyla her zaman hainlerin karşısında, büyük Türk milletinin yanında olacaktır. Bu güzel vatanın bekası için geleceğimizin teminatı binlerce Asım yetiştirmek asli vazifemizdir. Aklını, ruhunu, gönlünü, vatanını, devletini ve milletini satan nesil değil ‘Asım’ın nesli galip gelecektir. İşte bu nesil;

  ‘’Asımın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek

  İşte çiğnetmedi namusumu çiğnetmeyecek ‘’

  düsturuyla Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde yetişecek Asımın neslidir

Bu vesileyle 15 Temmuz’un yıldönümünde büyük bir badire atlatan fakat büyük bir fedakarlıkla hainleri mağlup eden yüce milletimize, siyasi irademize ve vatan evlatlarına şükranlarımı sunuyor; böyle alçakça saldırıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. 

                                                                                                 Prof. Dr. Adem KORKMAZ

                                                                                                              Rektör

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Kurum İdari Kurulu Toplantı Tutanağı 17.11.2017
  Öğretim Üyesi Alım İlanı 16.11.2017
  Teknik Bilimler MYO İç Mekan Tasarımı Programından Teknik Geziler 15.11.2017
  Başkan BULUT’tan Rektör KORKMAZ’a ziyaret 15.11.2017
  Fakülte Birincilerine YÖK Başkanından Kutlama Belgesi 14.11.2017
  MAKÜ Spordan Gol Yağmuru 13.11.2017
  MAKÜ İdari Personeline Hizmet İçi Eğitim Verildi 13.11.2017
  Türk-Alman İlişkileri MAKÜ’de Konuşuldu 09.11.2017
  2017-2018 Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Duyurusu 07.11.2017
  2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ek Yerleştirme İle Üniversitemize Yerleşen Adayların Kayıt İşlemleri 07.11.2017
  MAKÜ Öğrencilerinden Dokuzçam Köyü Ortaokulu öğrencilerine ziyaret 06.11.2017
  MAKÜ’ye 3 Bin Kişilik Öğrenci Yurdu Yapılacak 03.11.2017
  MAKÜ’den Balkan Üniversiteleri ile Akademik İş Birliği 02.11.2017
  MAKÜ’de İl Gelişim Planı Toplantısı Yapıldı 01.11.2017
  Üniversitemiz Yemekhane Ring Servisi Hakkında Duyuru 31.10.2017
  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav Duyurusu 30.10.2017
  Rektör KORKMAZ Basının Sorularını Yanıtladı 31.10.2017
  MAKÜ Spor “Farklı” Liderliğini Sürdürüyor 30.10.2017
  MAKÜ’de Karadeniz Rüzgârı 28.10.2017
  Necati ve Saykolar MAKÜ’lü Öğrenciler İçin Sahne Aldı 27.10.2017
  ‘’Üniversitene Hoşgeldin Futbol Turnuvası” Sona Erdi 30.10.2017
  Şehir-Yerleşke Ulaşımı ve Yerleşke İçi Ulaşım Konulu Toplantı Yapıldı 26.10.2017
  “Radyo ve Televizyon Yayıncılığında Mesleki Yeterlilik Sertifikaları ve Telif Hakları” 24.10.2017
  Müzik Kültürümüz Gençlere Tanıtıldı 23.10.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android  
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr