Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Rektör KORKMAZ’dan Tiran Çıkarması
Rektörlük 01.08.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi heyeti Arnavutluk’un başkentinde bulunan Tiran Üniversitesi ile akademik işbirliği imzalamak üzere bir araya geldi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ ile Tiran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mynyr KONİ yapılan görüşmede iki üniversite arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının bilimsel, sosyal ve kültürel anlamda çok önemli katkılar sağlayacağı belirtildi.

Rektör KONİ, Tiran Üniversitesi’nin 30 bin öğrencisi, iktisat, hukuk, tarih ve filoloji, fen bilimleri ile yabancı diller fakülteleri ve 4 enstitüsü ile balkan coğrafyasında önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Rektör KONİ ayrıca, Tiran Üniversitesi’nin Avrupa’da bulunan birçok üniversite ile akademik işbirliğinde olduğunu da ifade etti.

Rektör KORKMAZ da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile ilgili bilgileri aktardı. İkincisi yapılması düşünülen Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ile Bilim ve Sanat Ödülleri töreninin Tiran’da yapılmasını düşündüklerini belirtti. Birçok üniversite ile de ikili antlaşmalarının olduğu ifade eden Rektör KORKMAZ, Balkan coğrafyasında Tiran Üniversitesi gibi güçlü bir akademik altyapıya sahip bir üniversite ile yapılan bu protokolün kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

Tiran Üniversitesinden Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Valentina DUKA ve Prof. Dr. Prof. Dr. Shezai Rokaj; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Mustafa KILINÇ ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Dursun KÖSE’nin de hazır bulunduğu törende işbirliği anlaşması imzalandı. Tören sonunda karşılıklı olarak anmalık takdimi yapıldı ve anlaşmadan duydukları memnuniyetler dile getirildi.

MAKÜ ile Tiran Üniversitesi arasında imzalan anlaşma ise akademik ve idari personel değişimi, akademik yayın ve diğer akademik bilgi paylaşımı, öğrenci değişimi, birimler arası akademik araştırma çalışmalarına olanak sağlanması, akademik programları katılım, öğrencilere kısa süreli eğitim imkânı sağlanması gibi konuları içeriyor.

Rektör KORKMAZ’dan Tiran Büyükelçisi BAYRAKTAR’a ve ALSAR Vakfı Başkanı GURRA’ya Ziyaret

MAKÜ heyeti görüşme ve imza töreninin ardından Tiran Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Hidayet BAYRAKTAR ile görüştü. Rektör KORKMAZ, Tiran Üniversitesi ile ilgili yapılması planlanan etkinlikler hakkında bilgiler aktardı ve yurtdışında üniversite ile ilgili çalışmalarla ilgili olarak büyükelçiliklerimize bilgi verildiğini ve kendilerinin bu konudaki yardımlarının çok önemli olduğunu ifade etti. Büyükelçi BAYRAKTAR ise, yapılacak çalışmalarda büyükelçilik olarak her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti. Görüşme sonunda Rektör KORKMAZ MAKÜ anmalığını takdim etti.

MAKÜ heyeti daha sonra Arnavutluk’ta insani, kültürel ve eğitim faaliyetlerini fedakarca yürüten ALSAR Vakfını ziyaret etti. Vakıf Başkanı Mehdi GURRA ile yapılan görüşmede ALSAR Vakfı’nın yapılması düşünülen sempozyum için verebileceği katkılar üzerinde duruldu. Rektör KORKMAZ, vakfın ve onun başkanı GURRA’nın çalışmalarının takdire şayan olduğunu ifade etti. Ayrıca misafirperverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. Mehdi GURRA, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yapılacak sempozyuma destek vereceklerini, Arnavutluk’ta Mehmet Akif’in pek tanınmadığını ve etkinliğin bu tanıtıma büyük katkı sağlayacağını belirtti. Adını Mehmet Akif’ten alan bir üniversite ile işbirliği yapmanın kendilerine ayrı bir onur ve gurur verdiğini ifade etti. Ziyaret sonunda GURRA, Rektör KOKMAZ’a günün anısına hediyelerini takdim etti.

Tiran programının ardından Kosova’ya geçen MAKÜ heyeti tarihi İpek şehri Müftüsü Musli  ARİFAJ’ı makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Müftü ARİFAJ Rektör KORKMAZ’ın ziyaretinden mutlu olduklarını ve bu ziyaretin kendilerine ayrı bir güç verdiğini ifade etti. Görüşme sonrası ALSAR Vakfı başkanı Mehdi GURRA ve Müftü ARİFAJ’ın eşlik ettiği İstog kasabası Suşitsa köyü ziyaret programında Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir efendinin görev yaptığı camii ve adına yapılan ilkokul ziyaret edilerek, Mehmet Akif’in akrabaları ile görüşmeler yapıldı.


   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  02-16.08.2017 Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman Kadro İlanı Ön Değerlendirme Sonuçları 18.08.2017
  Eğitim Bilimleri Enstitüsü Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans-Doktora Sınav Sonuçları ve Kayıt Bilgileri 18.08.2017
  Üniversitemizde Profesör ve Doçent Sayısı Artmaya Devam Ediyor 18.08.2017
  2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Programı ve Öğretimi Doktora Programı Öğrenci Alım İlanı 18.08.2017
  MAKÜ Emin Adımlarla Büyümeye Devam Ediyor 17.08.2017
  Rektör KORKMAZ'dan Sıcak Karşılama 17.08.2017
  Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Özel Yetenek Sınavı Hakkında Duyuru 16.08.2017
  Üniversitemizi Yeni Kazanan Öğrencilerin Dikkatine 09.08.2017
  2017 Eğitim Öğretim Yılı Sağlık Alanında Lisans Tamamlama ile kazanan öğrenci adaylarının Kayıt İşlemleri 15.08.2017
  Damla Damla Çoğalıp Okyanusa Dönüşecekler 11.08.2017
  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Personel Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi 10.08.2017
  Rektör KORKMAZ’dan Tiran Çıkarması 01.08.2017
  MAKÜ, TÜBİTAK Projelerinde İstikrarlı Yükselişini Sürdürüyor 21.07.2017
  MAKÜ, Yine Gururlu… 20.07.2017
  Sagalassos Antik Kenti Lazer Tarama Tekniği İle Taranıyor 19.07.2017
  Rektör KORKMAZ Antalya Basını ile Buluştu 17.07.2017
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Eğitim Fakültesi Özel Yetenek (Resim-İş, Müzik Eğitimi) Sınav İlanı ve Yönergeleri 23.06.2017
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Özel Yetenek Sınavı İlanı ve Esasları 23.06.2017
  Burdur Sporun ve Sporcunun Baş Kenti Haline Gelecek 13.07.2017
  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Koşulları ve Kontenjanları 07.07.2017
  Burdur MYO, Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO’ya Dönüştü 10.07.2017
  ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması” 05.07.2017
  MAKÜ’nün Gurur Günü 25.05.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
Erasmus+Sust-Eco-Project
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android   MAKU-Android
Erasmus+Sust-Eco-Project
Etkinlik Takvimi
13
EYL
Kongre
I.Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi
12
EKİ
Kongre
BBTMK 2017 | 17. Ulusal Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kongresi
03
KAS
Yarışma
ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması”
25
KAS
Kongre
Uluslararası Multidisipliner Çalışmaları Kongresi
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr