Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Rektör KORKMAZ’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Mücadele Birlik Günü Mesajı
Rektörlük 14.07.2017

15 Temmuz 2016 gecesi tarihi şanla, şerefle dolu aziz milletimiz ve devletimiz tarihinin en zor gecelerinden birini yaşamıştır. Bu karanlık gece de, mazisiyle iftihar ettiğimiz, fetihlerle nice diyarı mamur etmiş ordumuzun içindeki aklını kiraya vermiş, ruhunu karanlık güçlere teslim etmiş bir grubun alçakça saldırısına şahit olduk. Bu millete,  yine bu millete ait olan silah, uçak ve tanklarla saldıran gözü dönmüşler, milletin iradesinin yegane tecellisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de bombalamaktan geri durmamış, asker, polis ve vatandaşlarımızdan 248’i şehitlik mertebesine ulaşmış, 2193’ü de gazi olmuştur.

O gece Türk Devleti’ni tamamını savunmasız duruma getirmeye çalışan bu hain gölgelerin kirli emelleri; siyasi iradenin, ordu ve emniyet içindeki gerçek vatan evlatlarının ve necip Türk milletinin iman dolu göğüslerine çarparak püskürtülmüştür. Milletimizin dik ve kararlı duruşu, darbecileri, onların sahiplerini ve finansörlerini elbette bürük bir hayal kırıklığına uğratmış, hayallerini suya düşürmüştür. Türk milletinin feraseti, cesareti ve irfanı, gayrı milli laboratuvarlarda hazırlanan bu alçakça taarruzu yerle bir etmiştir.

Kendi insanını öldürmeyi, katletmeyi bile göze alanlar bu karanlık gecenin sonunda hüsrana uğramıştır. Bu ülkede millete rağmen hiçbir şey yapılamayacağını, her türlü işgale karşı bu büyük milletin bir ve beraber olduğunu öğrenmek zorunda kalmışlardır. Kolay ve basit bir şekilde idareyi ele geçireceklerini, bu milleti sindirebileceklerini düşünen mankurtlar efendilerinin hayallerini gerçekleştirmeden asıl öldürücü darbeyi Türk milletinden almışlardır.

O gecenin ilk saatlerinden itibaren yerimiz aziz Türk Milletinin ve Türk Devleti’nin yanı olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimizi hain darbecilere karşı meydanlara davet ettiği andan itibaren tereddüt etmeden, bir an bile düşünmeden,  Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yönetimi, akademik ve idari personelimizle vakarlı bir şekilde meydanlarda yerimizi aldık. Şahsi hiçbir hesap gütmeden, her türlü sonucu göze alarak milli iradenin, Türk milletinin ve onu temsil eden seçilmiş Cumhurbaşkanımızın yanındaydık.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak üniversite senatomuzu 16 Temmuz sabahı acil toplayarak bu hain kalkınmayı tel’in eden bildiriyi yayınlayan ilk üniversitelerden biri olduk. Mehmet Akif merhumun adını taşıyan üniversitemiz kalkışmanın başladığı andan itibaren Akifce bir duruş sergilemiş, darbecilere yine Akifce bir edayla karşı olduğunu haykırmıştır.

Üniversitemiz, Cumhurbaşkanımızın ülkemizin birliğine, istiklaline kasteden FETÖ/PDY ile etkin mücadelenin yapılmasına ilişkin talimatları gereği bu terör örgütüyle bağlantılı akademik ve idari personelin durumları ile ilgili ivedilikle çalışmalara başlamıştır. Oluşturduğumuz komisyon ilgili kurumlarla eş güdümlü bir şekilde titizlikle çalışarak akademik ve idari personelden FETÖ/PDY ile üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu konusunda kesin kanaate varılanlar hakkında gerekli işlemleri yapmıştır. Uyuyan hücrelerin ortaya çıkartılabilmesi için çalışmalarımız hala devam etmektedir.

Temennimiz: devletimizin ve milletimizin bir daha böyle acı tecrübeler yaşamaması, vatanımız ve devletimizin ilelebet var olmasıdır. Ama şu da unutulmamalıdır ki; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ‘’İstiklalden İstikbale’’ düsturuyla her zaman hainlerin karşısında, büyük Türk milletinin yanında olacaktır. Bu güzel vatanın bekası için geleceğimizin teminatı binlerce Asım yetiştirmek asli vazifemizdir. Aklını, ruhunu, gönlünü, vatanını, devletini ve milletini satan nesil değil ‘Asım’ın nesli galip gelecektir. İşte bu nesil;

  ‘’Asımın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek

  İşte çiğnetmedi namusumu çiğnetmeyecek ‘’

  düsturuyla Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde yetişecek Asımın neslidir

Bu vesileyle 15 Temmuz’un yıldönümünde büyük bir badire atlatan fakat büyük bir fedakarlıkla hainleri mağlup eden yüce milletimize, siyasi irademize ve vatan evlatlarına şükranlarımı sunuyor; böyle alçakça saldırıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. 

                                                                                                 Prof. Dr. Adem KORKMAZ

                                                                                                              Rektör

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  MAKÜ Tömer Türkçe Yeterlilik Sınavı Hakkında 21.09.2017
  PDR Öğrencilerinden Köy Okulunda İlköğretim Haftası Etkinliği 21.09.2017
  Toplumsal Değerlerin İnşasında Ahilik İlkeleri 21.09.2017
  Kısmi Zamanlı Öğrenci Alım İlanı 21.09.2017
  3.000 Kişilik Öğrenci Yurdu, Misafirhane ve Sosyal Tesisleri Ticari Alanlar İle Turizm Yüksekokulu Uygulama Alanları ve Misafirhane İhalesi 21.09.2017
  Erasmus+ Programı 2017-2018 Staj Hareketliliği 20.09.2017
  Türkçe Seviye Belirleme Sınavı Sonuçları 15.09.2017
  Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi Başladı 14.09.2017
  MAKÜ Öğrencileri Drama Yöntemi İle Tanışıyorlar 14.09.2017
  MAKÜ Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılışını Gerçekleştirdi 12.09.2017
  MAKÜ, Akademik Kadrosu Güçlenmeye Devam Ediyor 11.09.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Uluslararası Öğrenci Ek İlan Başvuru Sonuçları | 2017-2018 Academic Year Additional Application Results of International Students 24.08.2017
  Burdur Sporun ve Sporcunun Baş Kenti Haline Gelecek 13.07.2017
  ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması” 05.07.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
Erasmus+Sust-Eco-Project
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android   MAKU-Android
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr