Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Veteriner Fakültesi’nde 5.Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi
Rektörlük 03.05.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından düzenlenen önlük giyme töreni, fakültenin konferans salonunda gerçekleştirildi.

Geleneksel hale gelen ve bu yıl 5.si düzenlenen törene Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ, Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz BAŞAR, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Oktay DARCAN, Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım ÜSTÜNER, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER katıldı.

Açılış konuşmasını 1.sınıf öğrencilerini temsilen Muhammet Tahir IŞIK yaptı. IŞIK konuşmasında “Hepimiz gayret eden, vazgeçmeyen ve hedefine doğru yürüyenleriz. Bu yolda bize yol gösteren ve ailelerimize sonsuz teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Veteriner Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Yusuf Furkan KARA ise “Öğrenciler olarak üzerimize düşen görev ne ise yapmaya hazırız. Hocalarımız tüm samimiyetleriyle bilgi ve birikimlerini bizlere aktarmaktalardır. Aramızdaki bu sevgi ve saygı eğitimimize de yansımaktadır.” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmaları ile devam eden törende konuşan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER ise Veteriner Fakültesi hakkında bilgiler verdi ve “30 öğrenci ile başlayan fakültemiz bugün 100 öğrenciye sahiptir. Eğitim kalitemizi artırmak ve altyapımızı geliştirmek, ayrıca daha iyi eğitim ve iyi bir fırsat sunmak gerekiyor. Kalkınma Bakanlığı ile eşgüdümlü yürütülen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasında desteklenecek 5 üniversiteden biri olarak seçilmesi ile  “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışmaları kapsamında “Hayvancılık” alanında çalışmalar devam ediyor. Fakültemizin ülke hayvancılığına destek göstereceğinden eminim. Bugün öğrenciler hekimliğin sembolü olan beyaz önlük giyecekler. Bu, yüzyıllardır devam eden bir gelenektir. Usta hekimler çıraklara önlük giydirirler ve çırağa ‘Hekim olmayı hak ettiniz’ derler. Çıraklar da giydikleri önlüklerle çok çalışarak hekimliği hak ederler. Değerli aileler, çocuklarınızı fakültemizin evlatları olarak ailemize katıyoruz. Çok değerli çalışma arkadaşlarım, tüm bilgi ve birikimlerinizi bu genç arkadaşlara aktaracağınızdan hiç şüphem yok. Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen, geniş bir dünya görüşü ile insan haklarına saygılı birer hekim olarak yetiştirmenin önemini biliyoruz. Yurdunuzu çok sevin. Elbirliği ile çalışın. Atatürk’ün ‘Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür’ sözlerini unutmayınız.” diyerek sözlerine son verdi.

“Bir veteriner hekimin kuzeni olarak burada olmaktan duyduğum mutluluğu dile getirerek sözlerime başlamak istiyorum.” diyen Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ ise “ Veteriner Fakültesi yalnızca akademik eğitim veren ve öğrenci yetiştiren bir fakülte değil, bölgeye kattığı katma değer ve üreticiye verdiği katkıyla Burdur’un hayvancılık kenti olmasına ciddi bir katkı sağlamıştır. Eczacı olarak veteriner hekimliğin diğer sağlık alanlarından daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Çünkü konuşamayan, derdini anlatamayanlara hizmet veriyorsunuz. Bölgenin en büyük katma değeri olan hayvancılığa değer katan bir meslek grubu Veteriner Fakültesi. Akademik çalışmalarını günlük hayata yansıtmak için çalışan fakültenin öğretim üyeleri ile de birlikteyiz. Veteriner Fakültesinin tercih edilmesinin nedenlerinden biri de eğitimde marka olmasıdır. Veteriner fakültesi olarak ülkede kendini marka yapmış, tercih edilen ve tam kontenjanla eğitimini sürdüren bir fakülte olması nedeniyle hem üniversite hem de kent olarak marka değerimizin arttığının farkındayız. Usta-çırak ilişkisi içerisinde çıraklığa kabul edilen öğrencilerimizin önlük giyme törenindeyiz. Eğitimin yanı sıra meslek etiğini de alacağınızdan şüphem yok. Mesleğinizi yaparken işin ekonomisini düşünmeden çalışırsanız hem başarılı olursunuz hem de ekonomik rahatlığınızı sağlarsınız. 1.sınıf olarak tanıştığımız arkadaşlarımızın mezuniyetlerinde de görüşmek isterim. Çünkü mezun olduğunuz gün ne kadar zor bir fakülteden mezun olduğunuzu ve hiç bitmeyecekmiş gibi görünen yılların bittiğini hep birlikte yüzünüzde gülümsemeyle şahit olmak istiyoruz. Hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

Daha sonra meslek büyüğü olarak Veteriner Hekim Yusuf ERMENGEN’e Prof. Dr. Hakan ÖNER tarafından plaket verildi. ERMENGEN konuşmasında “8 çocuklu bir çiftçi ailenin çocuğu olarak tüm kardeşlerimin okumuş ve meslek sahibi olmasından dolayı çok mutlu ve gururluyum. Sevgili öğrenciler, şu anda üniversitemize yeni başlamış olan öğrencilerden ailesi istediği için veya tesadüfen burada olanlar bulunuyor. Ama inanıyorum ki zaman geçtikçe zor olmasına rağmen bu mesleği seveceksiniz ve iş bulma tereddüttünüz olmayacak. Şunları unutmayalım akademik kariyerlerinize devam edecek ve serbest hekim olarak çalışacaksınız. Serbest çalışanlara şunları söylemek istiyorum, çiftçilerin sadece hayvanlarına bakmayarak, onların ahırlarındaki genel sorunlarına, hayvan sahiplerinin söylemesini beklemeden tüm sorunlara bakın, çözüm bulmaya çalışın. Öğrenciyken hocalarımız bilimi takip etmezseniz, hekimlikten uzaklaşırsınız derlerdi. Derslerinizi geçmek için çalışmayın. Hiçbir hastaya giderken kütüphanenizi yanınızda taşıma şansınız yok, bilgiyi öğrenmek için beyin kumbaranızda biriktirmek için çalışın derslerinizi. Beyninizde ne varsa onu kullanacaksınız hastayla karşılaştığınızda. Sizler çok şanslısınız. Benim öğrencilik zamanlarımda burası olsaydı tercihim burası olurdu.” ifadelerini kullandı.

Meslek büyüğü Mehmet YAVUZ ise öğrencilere başarı dileklerinde bulundu.  Daha sonra konuşan Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım ÜSTÜNER de “Veteriner Hekimlik Mesleği yurt sevgisi, ulus bilinci olan bir meslektir. Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY da yurtsever bir veteriner hekimdi. Ülkemizin viran, ulusun bitkin olduğu bir dönemde ‘KORKMA’ demiştir. Dünya veteriner hekimler günü kapsamında düzenlenen bu günde hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bizlere değerli bir meslek kazandırıyorlar. Sevgili öğrenciler, sizler ülke kalkınmasına katkı sağlanan bir meslek icra edeceksiniz. Hepinize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından önlük giyme törenine geçildi. 2016-2017 akademik yılı güz yarıyılında dönem 1.si olan Muhammed Tahir IŞIK’a önlüğünü Belediye Başkanı Ali Orkun ERCENGİZ; güz yarıyılı dönem 2.si olan Azra DEMİRCİ’ye önlüğünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA; güz yarıyılı dönem 3.sü olan Aybüke ERGİN’e önlüğünü Dekan Prof. Dr. Hakan ÖNER, Veteriner Fakültesi 1.sınıf öğrencilerine önlüklerini ise Oda Başkanı Kazım ÜSTÜNER, Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz BAŞAR, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel KARAKELLE, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ,  İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Oktay DARCAN ve Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından giydirildi.

Ardından fakülte öğrencileri tarafından hazırlanan skeç gösterisi sergilendi.

5.Önlük Giyme Töreni, fakülte bahçesinde gerçekleştirilen aktiviteler ile son buldu.


   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Rektör KORKMAZ’ın Gaziler Günü Mesajı 19.09.2017
  Türkçe Seviye Belirleme Sınavı Sonuçları 15.09.2017
  MAKÜ Tömer Türkçe Hazırlık Kursları Başlıyor 15.09.2017
  Üniversitemizi 2017 Ek Yerleştirme Sonucu Kazanan Öğrencilerin Dikkatine 13.09.2017
  Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi Başladı 14.09.2017
  MAKÜ Öğrencileri Drama Yöntemi İle Tanışıyorlar 14.09.2017
  Teknokent Faaliyetlerine Başlıyor 13.09.2017
  Burdur Gelişim Planı Moderatörleri ile Buluştu 13.09.2017
  MAKÜ Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılışını Gerçekleştirdi 12.09.2017
  Ders Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri ile İlgili Önemli Duyuru 08.09.2017
  MAKÜ, Akademik Kadrosu Güçlenmeye Devam Ediyor 11.09.2017
  Devlet Personel Başkanlığınca; 3713 Sayılı Yasa Kapsamında (Şehit ve Gazi Yakınları ile Gazi ve Vazife Malulleri ) Üniversitemize Yerleştirilen Adayların Dikkatine 05.09.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Uluslararası Öğrenci Ek İlan Başvuru Sonuçları | 2017-2018 Academic Year Additional Application Results of International Students 24.08.2017
  Burdur Sporun ve Sporcunun Baş Kenti Haline Gelecek 13.07.2017
  ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması” 05.07.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
Erasmus+Sust-Eco-Project
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android   MAKU-Android
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr