Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
‘Sabotaj’ Konulu Konferans Yoğun İlgiyle Gerçekleştirildi
Rektörlük 25.04.2017

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Doğal Afet Arama Kurtarma ve İlk Yardım Kulübü (DAKİK) tarafından insan kaynaklı bir afet türü olan sabotaj hakkında konferans düzenlendi. Konuşmacı olarak alanında marka bir isim olan Anti-Terör ve Güvenlik Uz. PhD. Andreea STOIAN’ın davet edildiği konferansa öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan DAKİK Akademik Başkanı ve Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat KUŞ; afet denilince ilk akla deprem, sel, heyelan gibi doğa olayları gelse de günümüzde teknolojik ve insan kaynaklı afetlerin de üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini söyledi. Bir kamu kurumunun, kurum yöneticisinin, hükümetin çalışmasını engellemeye yönelik tüm anarşist faaliyetlerin aslında bir afet olduğu ve bu afet türü ile de mücadele edilmesi gerektiği vurgusunu yaptı.

Konferans için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine konuk olan Anti-Terör ve Güvenlik Uzmanı PhD Andreea STOIAN, geçmişten günümüze devletlerin güvenlik sorunları ve çözüm önerileri ile konuşmasına başladı. Konvansiyonel terör eylemlerinin artık değiştiğini, terör propagandasının günümüzde en tehli afet aracı olabileceğini hatırlattı. Türkiye’de gerçekleşen üzücü terör eylemlerinden sonra alınan yayın yasağı kararının çok yerinde ve doğru bir karar olduğunun altını çizen STOIAN, bu metodu alanında uzman bir akademisyen olarak Türkiye dışındaki konferanslarında da önerdiğini söyledi.  Konferansta Ülkemizde ve dünyada son yıllardaki gelişmeler üzerinde de duruldu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerine, okudukları bir haberi birkaç farklı kaynaktan teyit etmeyi tavsiye eden STOIAN, kötü niyetli medya kaynaklarının haberin içine gizleyecekleri birkaç provokatif kelime ile kitleleri bilerek yanlış yönlendirebileceğini örneklerle hatırlattı. Bir haberi daha fazla kaynaktan teyit edebilmek için kendisinin yedi farklı dil öğrendiğini, bu sayede yerel haber kaynaklarını kontrol ederek işini yaptığını söyledi.

Konuşmasının sonunda STOIAN, Türkiye’nin 15 Temmuzda atlattığı sabotaj içerikli darbe girişimine karşı halkın sokaklara dökülerek engel olmasının, ayakta alkışlanması gereken cesurca bir hareket olduğunu söyledi. Kamu kurumları yetkililerine, sürekli değişen sabotaj metotlarına karşı yüz okuma, beden dili ile yalan tespiti, arabuluculuk, güvenlik stratejileri gibi yeni eğitimler almaları tavsiyesinde bulunarak katılımcıların sorularını yanıtlama bölümüne geçti.

Konferansın sonunda Üniversitemiz anmalığı, Yrd.Doç.Dr. Murat KUŞ tarafından misafir konuşmacıya taktim edildi.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Rektör KORKMAZ’ın Gaziler Günü Mesajı 19.09.2017
  Türkçe Seviye Belirleme Sınavı Sonuçları 15.09.2017
  MAKÜ Tömer Türkçe Hazırlık Kursları Başlıyor 15.09.2017
  Üniversitemizi 2017 Ek Yerleştirme Sonucu Kazanan Öğrencilerin Dikkatine 13.09.2017
  Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi Başladı 14.09.2017
  MAKÜ Öğrencileri Drama Yöntemi İle Tanışıyorlar 14.09.2017
  Teknokent Faaliyetlerine Başlıyor 13.09.2017
  Burdur Gelişim Planı Moderatörleri ile Buluştu 13.09.2017
  MAKÜ Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılışını Gerçekleştirdi 12.09.2017
  Ders Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri ile İlgili Önemli Duyuru 08.09.2017
  MAKÜ, Akademik Kadrosu Güçlenmeye Devam Ediyor 11.09.2017
  Devlet Personel Başkanlığınca; 3713 Sayılı Yasa Kapsamında (Şehit ve Gazi Yakınları ile Gazi ve Vazife Malulleri ) Üniversitemize Yerleştirilen Adayların Dikkatine 05.09.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Uluslararası Öğrenci Ek İlan Başvuru Sonuçları | 2017-2018 Academic Year Additional Application Results of International Students 24.08.2017
  Burdur Sporun ve Sporcunun Baş Kenti Haline Gelecek 13.07.2017
  ANSİAD Girişimcilik Ekosistemi Projesi Ödüllü “5.İş Fikri Yarışması” 05.07.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
Erasmus+Sust-Eco-Project
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android   MAKU-Android
Erasmus+Sust-Eco-Project
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr