Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Nevruz Kutlamaları ‘Geçmişten Günümüze Nevruz’ Konulu Panel ile Başladı
Rektörlük 21.03.2017

Üniversitemiz Öğrenci Konseyi ve toplulukları tarafından düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Nevruz’ konulu panel, Üniversitemiz Avşar Han Sinema Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panelde, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Durmuş ACAR, Prof. Dr. Mehmet KARACA, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar BAŞGÜL, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer BAĞCI, Rektör Danışmanımız Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ, Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Himmet BÜKE ve öğrencilerin yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Panelin açılış konuşmasını Muhammed Abdullah KÖDÖR yaptı. KÖDÖR yaptığı konuşmada “Nevruz, Türk milletinin dünyaya açılmasından ziyade âleme nizamın ilk düsturudur. Yeniden elif demenin, bismillah demenin adıdır. Esaret bağlarını koparışının sesidir. Bugün, Türk-İslam coğrafyasının coşkuyla kutladığı bir gündür. Her türlü kötülük ve fenalıktan arınılan bir gündür bugün. Etrafımızda demirden dağlar yok belki ama yüreğimiz Ergenekon’dur. Zalim düşman ve nefsimiz uyumamaktadır. Müslüman Türk gençliği olarak göğsümüzdeki iman gücü ile hareket ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Nevruzumuz kutlu olsun” dedi.

Daha sonra ‘Geçmişten Günümüze Nevruz’ konulu panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Başkanı Ömer Faruk YEŞİLKAYA yaptı.

Panel, Türk İslam Medeniyetleri Topluluğu Temsilcisi Sinem GÜÇLÜ, ‘Nevruz’un Tarihsel Süreci’ konulu sunumunu yaptı. Sinem GÜÇLÜ sunumunda, “Kültür ortak yaşam tarzıdır. Her milletin sahip olduğu gelenek ve inançlarının sosyal yaşama yansıdığı olaylar, bayramlar olarak kutlanır. Nevruz da bu özel günlerden biridir. Türklerin Nevruz gelenekleri Orta Asya, Selçuklu ve Cumhuriyet çizgisinde ele alındığında süreklilik gösterir. Bugün birçok Türki devletlerinde Nevruz Bayramı kutlanmaya devam etmektedir. Türklerin ortak kültür mirasıdır Nevruz. Türk dünyasının geleneklerine, örf ve adetlerine olan sadakati, Nevruzu günümüze kadar taşımıştır. Nevruz, Türk gelenekleriyle zenginleşmiş, temeli 5 bin yıl öncesine dayanan milli bir bayramdır. Türk milleti İslamiyet öncesinde ‘Yeni Gün’, ‘Bahar Bayramı’, ‘Ergenekon Bayramı’ gibi isimlerle anılıyordu. Nevruz, toplumsal yaşamın canlandırıcı ve törelerin köklenmesi açısından işlevseldir. Afganistan, İran, Irak, Hindistan ve balkanlarda kutlanmaktadır. Ancak Nevruz, günümüzde eskisi kadar hissedilmemekte, kutlanamamakta ve unutulmaya yüz tutmuş durumdadır. Örf ve adetlerimizi gerektiği gibi hatırlayıp anarak bu bayramın devamını sağlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası Araştırmalar Topluluğu Temsilcisi Aysem ÖKTEM, ‘Ülke Ülke Nevruz Kutlamaları’ konulu sunumunu yaptı. Ayşe ÖKTEM konuşmasında “Türk toplumlarında Nevruz kutlamalarına baktığımızda Nevruz, resmi bayram olarak kutlanırdı. Hastalıklara ilaç olacağı inancıyla duş alınırdı. Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘Yörük Günü’ olarak anılırdı. Devlet yöneticileri en büyükten ne küçüğe kadar hediye dağıtırlardı. Nevruz kutlamalarına Azerbaycan’da akşam şenlikleri düzenleyerek başlanır. Nevruz şekerleri hazırlanır, gül suları ikram edilir, ateş oyunları oynanır. Kırgız Türklerinde ise 7 gün önceden bayram temizliğine başlanır, temiz kıyafetler giyilir. Ateşten atlanır. Özbekistan’da ise kominizmin etkisi ile ‘Aile Bayramı’ olarak kutlanırdı. Fakat şu anda Halkın Bayramı olarak kutlanıyor. Anneler, kız ve gelinleriyle kazan dolusu yemek yapılır ve bu âdete ‘Kazan Dolusu Bayramı’ derler. Kazakistan’da da 1930 yılına kadar ulusun ‘Ulu Günü’ olarak adlandırmışlardır. Kazaklar ‘Nevruz Köşesi’ dedikleri 7 yemek çeşidi yaparlar. Halktan bazıları koyun keser. Bir kısmı güzel koku ikram eder. Türkmenistan’da ise ‘Oğuz Bayramı’ olarak kutlanır. Türkmenistan’da Türkmen yemeklerine özgü yemekler yapılır. Cumhuriyet döneminde ise Mustafa Kemal Atatürk, Nevruzu adet, gelenek ve göreneklere bağlı kalınması anlamında önemli bir gün olduğunu söylemiş ve kutlanmasının önemine vurgu yapmıştır. Türk dünyasındaki kutlamaları 6 başlık altında toplanır. Bunlar, hazırlık, temizlik,  mezarlık ziyareti, kır gezileri, ateş etkinlikleri, su etkinlikleri, eğlenceler.. Sonuç olarak Nevruz, Türklerde Metehan zamanından günümüze kadar taşınmış tarihi bir zenginliktir.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu Temsilcisi Ferdi ERSOY, ‘Günümüzde Nevruz’a Bakış’ konulu sunumunu yaptı. Ferdi ERSOY sunumunda “Yeryüzünde Türkün sınırı yoktu. Bunun en güzel kanıtı da Ergenekon Destanı’dır. Türkiye Cumhuriyeti içinde yaşadığı etnik kökenlerle birleştirici özelliğini günümüze kadar yaşatmıştır. ‘Bölemeyeceksiniz, yıkamayacaksınız, susturamayacaksınız, diz çöktüremeyeceksiniz’ diyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ımız var. Hamdolsun ki ‘ Burada kimliksizlere duyurulur, benim adım Türk Milletidir’ diyen Türkmen Beyimiz var. Hamdolsun ki fistanlı soysuzlara karşı ‘Gerekirse kandili de başınıza yıkarız’ diyen soylu bakanımız Süleyman Soylumuz var. Laleye bile anlam yükleyen bu millet elbette nevruzun renklerine anlam yüklemiştir. Bu renkler, yeşil İslam’ı, sarı dünyanın merkezini, kırmızı ise bağımsızlığı temsil eder. Nevruza yakın tarih adamlarının gözünden bakacak olursak; ‘İmkânsız mı Dur sana Türk olduğumu anlatayım’ diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, nevruzu çokça önemsemiştir. ‘Türk müsün Müslüman mı’ sorusuna ‘Tanrı Dağı kadar Türküm, Hira Dağı kadar Müslümanım’ diyen Alpaslan Türkeş, nevruzun dostluk ve kardeşlik olduğunu dile getirmiştir. ‘Zulüm Azrail de olsa hep Hakk’ı tutacağım’ diyen şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu ise nevruzun umut ve neşe olduğunu vurgulamıştır. Nevruz yeni bir bahardır diyerek Türkün içini sadece nevruz ateşi yaksın temennim ile sözlerime son veriyorum. ” dedi.

Panel sonunda Sinem GÜÇLÜ, Aysem ÖKTEM, Ferdi ERSOY’a anmalıklarını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Durmuş ACAR, Ömer Faruk YEŞİLKAYA, Muhammed Abdullah KÖDÖR ve Aslı ÖZCAN’a teşekkür belgelerini ise Rektör Danışmanımız Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ verdiler.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  Duyuru 28.04.2017
  Rektör KORKMAZ’ın Dünya Veteriner Hekimler Günü Mesajı 28.04.2017
  Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi 28.04.2017
  Teke Yöresi 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kapılarını Ziyaretçilere Açtı 27.04.2017
  Üniversitemiz 2017 Mart Ayı Mali Tabloları Yayımlanmıştır 27.04.2017
  MAKÜ, '6. Ulusal Antropoloji Öğrencileri Kongresi’ne Ev Sahipliği Yaptı 27.04.2017
  Başsağlığı 27.04.2017
  Rektör Korkmaz BEREKET Tv’de Hayvancılık Projesini Anlattı 26.04.2017
  Kulakların Pasını Silen Oda Müziği ve Koro Konseri 26.04.2017
  Fikirlerini Hayata Geçir.. 26.04.2017
  “Hayalimdeki Robot Projesi” ne Robotik Topluluğu Tarafından Destek 26.04.2017
  Uzaktan Eğitim Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Kurs Eğitimini Vermeye Devam Ediyor 26.04.2017
  Bucak Hikmet Tolunay MYO’da 11. Kariyer Günleri Başladı 25.04.2017
  Erasmus KA2 Projesi Çalıştayları Avusturya’da Gerçekleşti 25.04.2017
  Doğal Afet Arama Kurtarma ve İlk Yardım Kulübün’den (DAKİK) Katrancık Dağı’na Çıkartma 25.04.2017
  ‘Sabotaj’ Konulu Konferans Yoğun İlgiyle Gerçekleştirildi 25.04.2017
  Ödüllü Roman ‘İntikam’ın İmza Törenine İlgi Yoğun.. 25.04.2017
  MAKÜ, ECHE Prensiplerine Uyum Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı 25.04.2017
  Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğrencilerinden Teknik Gezi 25.04.2017
  “Dünyada ve Türkiye’de Nükleer Enerji” MAKÜ’de Konuşuldu 24.04.2017
  2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Sınavında Görev Almak İsteyenlerin Dikkatine 20.04.2017
  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Tarafından Düzenlenen 4. Uluslararası Spor Bilimleri Turizm ve Rekreasyon Öğrenci Kongresi Başladı 21.04.2017
  Ölen Aslan Eğitim Materyali Olarak Kullanılacak 19.04.2017
  2017-2018 Akademik Yılı Mevlana Değişim Programı Başvuru Sonuçları 18.04.2017
  MAKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanlarından Otomotiv Sektörünün Öncü Kuruluşu FORD OTOSAN’a Teknik Gezi 17.04.2017
  MAKÜ, Hızla Büyümesinin Gururunu Kurulan 11. Fakülte ile Yaşıyor 07.04.2017
  MAKÜ, 2018’de Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’ne Ev Sahipliği Yapacak 21.03.2017
  Nevruz Bayramı Etkinlikleri Kapsamında ‘Baharın Müjdesi Nevruz’ Ateşi Yakıldı 21.03.2017
  MAKÜ’de Dev Tatbikat 08.03.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
Erasmus+Sust-Eco-Project
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android   MAKU-Android
Etkinlik Takvimi
27
NİS
Kongre
6. Ulusal Antropoloji Öğrencileri Kongresi
30
NİS
Şiir ve Müzik Dinletisi
"Bir Bahar Akşamı"
02
MAY
Yarışma
Bilmek Benim İşim Girişimcilik Eğitimi ve İş Fikri Yarışması
02
MAY
Konser
Şan Konseri
03
MAY
Etkinlik
Veteriner Hekimler Günü Etkinlikleri
04
MAY
Konser
Şan Konseri
05
MAY
Konser
"Bağlama Üzerine"
08
MAY
Resital
Şan Resitali
11
MAY
Kongre
MESTEK 2017 - 4. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi
18
MAY
Kongre
VI. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr