Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi T.C. MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ İstilalden İstikbale
 
 
ANA SAYFA ÜNİVERSİTEMİZ YÖNETİM AKADEMİK BİRİMLER İDARİ BİRİMLER KÜTÜPHANE ÖĞRENCİ İŞLERİ İLETİŞİM ENGLISH
 
 
Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU Üniversitemizde
Rektörlük 23.02.2017

Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kamu Yönetimi Topluluğu tarafından düzenlenen “Ekonomik, Siyasal ve Sosyal Boyutlarıyla Türkiye’de Hükümet Sistemi Tartışmaları” konulu konferansa katılmak üzere Üniversitemizin konuğu oldu.

Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU ilk olarak Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ’ı ziyaret ettiler. Ziyarette Sayın Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU, Üniversitemizde olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdiler. Rektörümüz ise Sayın YAVİLİOĞLU’nun ziyaretlerinin kendilerini onure ettiğini belirtti.

Gerçekleştirilen öğle yemeğin ardından Sayın YAVİLİOOĞLU, konuşmacı olarak yer aldığı “Ekonomik, Siyasal ve Sosyal Boyutlarıyla Türkiye’de Hükümet Sistemi Tartışmaları” konulu konferansa katılmak üzere Konferans ve Sergi Salonu’nda teşrif ettiler.

Burdur Milletvekili Reşat PETEK,  Vali Şerif YILMAZ, Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar BAŞGÜL, Emniyet Müdürü Saim AKPINAR, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer BAĞCI, Üniversitemiz Genel Sekreteri Ali Nihat GÜNDÜZALP, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Durmuş ACAR, Prof. Dr. Mehmet KARACA, Rektör Danışmanlarımız Doç. Dr. Ömer TEKŞEN, Yrd. Doç. Dr. Mustafa KILINÇ, akademik ve idari personel ile öğrencilerimizin katıldığı program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Kamu Yönetimi Bölümü adına Mehmet Fahri BULDUK, “Kamu yönetiminin amacının hükümetin ve onun yönettiği toplumla ilişkilerinin daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak olduğu kadar, toplumsal ihtiyaçlara da duyarlı kamusal siyasaların oluşturulmasını özendirmek olmalıdır. Bu çerçevede son günlerde yaşanan hükümet tartışmaları ve sonrasında oluşacak hükümet sisteminin kamu yönetimine doğrudan etkide bulunacağı açıktır.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU “Ekonomik, Siyasal ve Sosyal Boyutlarıyla Türkiye’de Hükümet Sistemi Tartışmaları” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Sayın YAVİLİOĞLU, 'evet' diyen vatanperver, 'hayır' diyen vatan haini değildir. Bu tip ayrımları hiçbir şekilde gündemimize almayalım. Tartışmaları da bu şekle dönüştürmeyelim. Bilgi önemlidir. Bilin ki neden ‘Evet’ ya da neden ‘Hayır’ dendiğini tartışabilesiniz” dedi.

“Yapılmak İstenen Şey Güçlü Bir Sistemin, İstikrarın Oluşturulmasıdır”

Yapılmak istenen şeyin, güçlü bir sistemin, kurumsallaşan bir sistemin oluşturulması olduğunu aktaran Sayın YAVİLİOĞLU, sorunların kurumsallaşmayla kendiliğinden çözüleceği bir sisteme dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı. Sayın YAVİLİOĞLU sözlerine şöyle devam etti; "Mevcut sistem istikrar üretememiştir. Onun için güçlü iktidarları üretecek, bu sorunları giderebilecek, güçlü iktidarların varlığını sağlayabilecek sistemin olması gerekir. Hem cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiği hem de hükümetin, TBMM'nin halk tarafından seçildiği sisteme 'yarı başkanlık' diyoruz. Türkiye parlamenter sistemden 2007'de bir değişim, dönüşüm yaşadı. Yarı başkanlık sistemine pratikte geçmiş olduk. Bu sistemin adını koymak, normalleştirmek lazım. Anormal durumu, yaşanabilir, idare edilebilir, yönetilebilir bir hale dönüştürmek lazım. Mevcut sistem, milleti koalisyon, azınlık ve darbe hükümetlerine ve vesayetçilere mahkûm etmiştir. 1950-2016 yılları arasında 27 koalisyon, azınlık ve darbe hükümeti kurulmuş iken, sadece 20 tek parti hükümeti kurulabilmiştir.  Egemenliğin sahibi olan millet, Anayasa yapma hakkını neredeyse hiçbir zaman kullanamamıştır. Bugüne dek, Osmanlı dönemi dâhil, beş Anayasamız olmuştur. Hemen hemen tamamı olağanüstü koşullarda ve darbe süreçlerinde hazırlanmış ve yürürlüğe konulmuştur. Maalesef Anayasalar, devleti hukukla sınırlamaktan ziyade, toplumu hizaya sokmak için hazırlanmış metinler olmuştur. 15 Temmuz’da millet, vesayete ve darbelere kapı aralayan zayıf iktidarları istemediğini göstermiştir.  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesi ile birlikte güçlü liderlik ve güçlü iktidar sürekli hale getirilecek ve darbe düşüncesi ülkemizin gündeminden çıkartılacaktır. Unutulmamalıdır ki yönetimin ve sistemleri farklı olmakla birlikte ülkelerin amaçladıkları tek şey istikrardır. ABD iki partili sistemiyle, İngiltere iki partili parlamenter sistemle, Fransa parlamenter sistemin yarattığı krizler sonrasında yarı başkanlık sistemiyle ve İtalya koalisyonları yasaklayan seçim yasasıyla istikrarlı hükümet sistemlerini kurabilmişlerdir.”

Muhalefetin iddialarından da bahseden Sayın YAVİLİOĞLU,  “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde rejim elden gidiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gelirse ‘Türkiye federasyon olur ve bölünür, demokrasiden geri adım atılır, diktatörlüğe yol açar, istikrarlı bir yönetim sağlanamaz, Cumhurbaşkanlığı talebi keyfi bir taleptir.’ gibi iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve parlamenter sistem Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine benzediği ve ona yaklaştığı tek parti iktidarlarında ve Menderes, Özal ve Erdoğan gibi güçlü liderlerle ancak istikrar üretilmiş ve gelişmeyi sağlayabilmiştir.” dedi.

Devlet sisteminin devletin üzerine inşa edildiği dayanak olduğunu hükümet sisteminin ise devlet sisteminin yönetimi ve işleyişi olduğunu belirten Sayın YAVİLİOĞLU “Türkiye’nin rejimi Cumhuriyettir ve asla tartışma konusu değildir.  Türkiye Cumhuriyeti, milleti ve ülkesiyle bölünmez üniter bir devlettir ve bu vasfı asla tartışma konusu değildir.” vurgusu yaptı.

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ tarafından Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU’na hediye ve çiçek taktim edildi.

   
 
Fotoğraflar/Resimler
Diğer Haberler-Duyurular
  MAKÜ, Mezunlarını Uğurlamaya Hazırlanıyor 23.05.2017
  MAKÜ’den Anlamlı Etkinlik 22.05.2017
  40 Yaş Üstü Halk Oyunları Yarışması Düzenlendi 22.05.2017
  VI. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi MAKÜ Ev Sahipliğinde Başladı 18.05.2017
  Üniversitemiz Bünyesinde Açılacak Olan 2017 Yaz Okulu Duyurusu 11.05.2017
  MAKÜ’lü Öğrenciler Engellileri Unutmadı 22.05.2017
  Engelleri Aş, Amacina Ulaş… 22.05.2017
  MAKÜ, 2.Yağlı Güreş Şenliği’nde Şampiyon Oldu 17.05.2017
  Bucak Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Haftasını Coşkuyla Kutladı 17.05.2017
  Kurum İdari Kurulu Toplantı Tutanağı 17.05.2017
  Başbakan Yardımcısı Veysi KAYNAK, MAKÜ’de 15.05.2017
  Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi (KİMER), BİGAD Ödül Törenine Damga Vurdu 15.05.2017
  Rektör KORKMAZ’dan MAKÜ Personeline Teşekkür 15.05.2017
  11. Bahar Şenliği Spor Müsabakaları Sona Erdi 15.05.2017
  “Türkçe’m Eyvah” Adlı Tiyatro Oyunu Sergilendi 15.05.2017
  MAKÜ Öğrencilerinden Kültürel Gezi 15.05.2017
  Sosyal Hizmet Topluluğu’ndan Anlamlı Ziyaret 15.05.2017
  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Online Başvurular Başlamıştır
2017-2018 Academic Year International Students Online Applications
15.05.2017
  11.Bahar Şenlikleri Grup 84 Konseri ile Son Buldu 13.05.2017
  MAKÜ’de Dj Gökhan TEVEK Coşkusu 12.05.2017
  MESTEK 2017 MAKÜ Ev Sahipliğinde Başladı 11.05.2017
  MAKÜ Güreş Takımı Yine Şampiyon 11.05.2017
  2017 Yaz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Duyurusu 10.05.2017
  MAKÜ’de Karadeniz Rüzgarı Esti 10.05.2017
  MAKÜ Akademik Kadrosu Güçlenmeye Devam Ediyor 09.05.2017
  MAKÜ 11. Bahar Şenliği Başladı 08.05.2017
  Gençler, DJ Suat ATEŞDAĞLI Eşliğinde Eğlenceye Doydu 09.05.2017
  “MAKÜ’de Fikirler Yarıştı 09.05.2017
  ‘Evimde Sağlıklı ve Güvendeyim’ Projesi’ne MAKÜ’den Destek… 05.05.2017
  TARSİM’den “Hayvan Hayat Sigortaları” Konferansı 04.05.2017
 
Facebook Twitter
Servisler
    E-Posta
    Öğrenci E-Posta
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Öğrenci)
    Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS-Akademisyen)
    Rehber
    Akademik Takvim
    Akademik ve Blog Sistemi (ABS)
    Bilimsel ve Teknoloji UAM
    Yemek Listesi
    Yemekhane Akıllı Kart ve Rezervasyon
    Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)
 
  ARA
Erasmus+Sust-Eco-Project
MAKU-TV   MAKU Sosyal Tesisler
MAKU-Android   MAKU-Android
Etkinlik Takvimi
26
MAY
Konferans
Güneş Pillerinde Ara Yüzey Durumlarının C-V Karakterlerine Etkisi
27
MAY
Festival
VI. Uluslararası Genç Yetenekler Klasik Müzik Festivali
13
EYL
Kongre
I.Uluslararası Türkiye Veteriner Anatomi Kongresi
12
EKİ
Kongre
BBTMK 2017 | 17. Ulusal Bölge Bilimi ve Bölge Planlama Kongresi
 
 
 
 
author:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr publisher:İsmail ATICI, Can YASTIOĞLU, cyastioglu@mehmetakif.edu.tr, Gürkan GÖÇER, ggocer@mehmetakif.edu.tr, Hüseyin KARAOĞLU, hkaraoglu@mehmetakif.edu.tr, Tarık KABAK, tkabak@mehmetakif.edu.tr